Kurti për vërshimet: Nuk mjafton rimëkëmbja nëse s’nxjerrim mësime, duhet ndërgjegjësim institucional e shoqëror

Kreu i Qeverisë, Albin Kurti në lidhje me situatën e fundit me vërshimet në Kosovë ka thënë se angazhimi i institucioneve ka qenë i shpejtë, teksa ka shtuar se duhet ndërgjegjësim institucional e shoqëror. Ai ka theksuar se mbështetja nga qeveria nuk do të mungojë për asnjë moment

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në adresimin e tij në mbledhjen e 121-të të Qeverisë ka diskutuar për situatën e fundit me vërshimet në Kosovë.

Kurti ka thënë se pas vëzhgimit të situatës në terren reagimi i institucioneve ka qenë i shpejtë.

“E kemi parë forcën shkatërruese të tyre, dëmet janë të mëdha, rreziku nuk ka kaluar i tëri, reagimi i institucioneve ka qenë i shpejtë, për fat të mirë pasojat janë vetëm materiale”, ka thënë Kurti.

Shefi i ekzekutivit ka folur edhe për shkaqet, të cilat, sipas tij, i kanë sjellë këto vërshime, duke i përmendur dëmtimet e brigjeve dhe të shtretërve të lumenjve nga eksploatimi i shtretërve të lumenjve.

“Dëmtimi i brigjeve dhe shtretërve të lumenjve nga eksploatimi i egër i zhavorrit, prerja ilegale e pyjeve ndër vite dhe mungesa e projekteve të pyllëzimit, sistemet joadekuate të kanalizimit dhe ujëmbledhjes, si dhe ndryshimet klimatike globale i kanë lehtësuar, shpejtuar e shpeshtuar përmbytjet e vendbanimeve nga vërshimet”, ka vijuar ai.

Kryeministri Kurti ka thënë se duhet të ketë ndërgjegjësim institucional e mobilizim shoqëror në lidhje me situatat e tilla.

“Nuk mjafton rimëkëmbja nëse nuk nxjerrim mësime, nuk mjafton tejkalimi i situatës nëse ajo përsëritet, na duhet ndërgjegjësim institucional e shoqëror”.

“Komunave, familjeve, bizneseve dhe qytetarëve në zonat e prekura do t’u qëndrojmë pranë përherë. Ndihma nga qeveria nuk do të mungojë për asnjë moment. Skenderaj, Mitrovica, Klina, Istogu e Podujeva e të gjitha zonat e prekura bashkë do të ngrihen”.

Ai ka thënë se në këtë mbledhje do të shqyrtohen disa projektligje të rëndësishme, në mesin e tyre edhe ajo për Liritë Fetare.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Gjakovë. Në raportin 24-orësh thuhet se njësitë...

Barrikadat, KFOR-i paralajmëron ndërhyrje nëse ato nuk largohen

Efikasiteti i këtyre mjeteve të rënda të KFOR-it është testuar hiç më larg se dy ditë më parë. Ushtrimet e 19 dhjetorit i kanë mundësuar...

Të fundit nga rubrika