Kurti: Policia dhe dogana janë thelbi i sigurisë publike

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë vizitës së tij në Doganën e Kosovës, ka thënë se vit për vit janë duke u shtuar të hyrat. Sipas tij, dogana është thelbi i sigurisë publike

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Gjatë vizitës së tij në Doganën e Kosovës, kryeministri Albin Kurti ka thënë se ajo është thelbi i sigurisë publike të shtetit.

Në një konferencë për media, ai është shprehur se shtimi i të hyrave doganore është duke u rritur nga viti në vit.

Sipas tij, këtë vit të hyrat janë rritur për 14% në krahasim me vitin e kaluar në të njëjtën periudhë.

“Për gati 14% janë rritur të hyrat në këtë vit krahasuar me periudhën e kaluar, është interesante se në vitin e kaluar që kemi pasur konfiskime 2 milionë euro sivjet kemi 5 milionë euro”, ka deklaruar Kurti.

Sipas kryeminsitrit të Kosovës, me rritjen e të hyrave është rritur edhe besimi i qytetarëve te dogana.

“Të hyrat e gjithmbarshme për vitin 2021 janë mbi 30% më shumë sesa në vitin 2020. Besueshmëria te qytetarët për doganat është rritur, në vitin e kaluar ka qenë mbi 18% më e ulët sesa në këtë vit”, ka deklaruar ai.

Po ashtu, sipas Kurtit, është përmirësuar edhe koha e zhdoganimit.

“Një studim i Bankës Botërore ka treguar që koha e zhdoganimit ka përmirësim në vlerën 36% për import dhe 16% për eksport, kjo është e rëndësishme për investitorët e huaj dhe për komunitetin e biznesit”, ka deklaruar ai.

Ndërkaq, Ministri i Financave, Hekuran Murati ka thënë se konfiskimet e mallrave të ndryshme janë bërë çështje të përditshme të Kosovës. Sipas tij, këto veprime të shtetit janë mesazh për ata që tentojnë të kryejnë veprime ilegale.

Ai ka bërë të ditur se shumë shpejt do të krijohen terminale doganore shtetërore të cilat sipas tij do t’u shërbejnë qytetarëve dhe bizneseve.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Aktorja që publikoi videon: Për personat përgjegjës ishte si lojë,...

Aktorja Kaltrinë Zeneli ka treguar historinë e publikimit të videos që bëri bujë të mërkurën, aty ku shihej një e moshuar gjersa keqtrajtohej nga...

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Të fundit nga rubrika