Kurti premton mbështetje për viktimat e dhunës seksuale gjatë luftës

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka pritur në takim të mbijetuaren e dhunës seksuale gjatë luftës,Shyhrete Tahiri Sylejmani, së bashku me përfaqësues nga organizata që mbështesin të mbijetuarit e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, ku kryeministri u premtoi mbështetjen e vazhdueshme, thuet në një njoftim të Zyrës së Kryeministrit.

“Dita e të mbijetuarve të dhunës seksuale, kjo ditë veçanërisht na përkujton dhembjen e madhe që nuk kalon, dhe një plagë të madhe që shteti e ka obligim që ta shërojë”, ka thënë Kurti.

Si viktimë e dhunës seksuale, Vasfije Krasniqi-Goodman ishte e para që doli të flas hapur për tmerrin që kishte përjetuar. Ajo vazhdon të jetë avokuese e zëshme, me forcën e saj të pashembullt. Me të, u vlerësua edhe rëndësia e mbështetjes së të mbijetuarve për njohjen e statusit të personave të dhunuar gjatë luftës në Kosovë, në Komisionin Qeveritar.

Në këtë takim të përbashkët me Kryeministrin morën pjesë edhe Nënkryetarja e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Saranda Bogujevci, Kryeshefja Ekzekutive e Agjencisë për Barazi Gjinore në Zyrën e Kryeministrit, Edi Gusia, dhe përfaqësuesit/et e organizatave joqeveritare Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT), Medica Kosova, Medica Gjakova, Qendra për Promovimin e të Drejtave të Grave dhe “Drejtësi për të gjithë”, thuhet në njoftim.

Shënohet Dita e të Mbijetuarve të Dhunës Seksuale gjatë luftës në Kosovë

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të fundit nga rubrika