Kurti pret gazetaren e parë nga Ukraina

Gazetarja e parë ukrainase që ka arritur në Kosovë, Lyudmila Makey është pritur nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka uruar mirëseardhje në Kosovë gazetares ukrainase, Lyudmila Makey, pasi ajo ishte detyruar të largohet nga vendi i saj, pas invazionit rus.

“Solidariteti ynë me popullin e Ukrainës dhe luftën çlirimtare kundër agresionit ushtarak rus janë të padiskutueshme”, ka shkruar Kurti në llogarinë e tij, në rrjetin social Facebook.

Ai ka falënderuar Qendrën Evropiane për Liri të Shtypit dhe Mediave (ECPMF), Federatën Evropiane të Gazetarëve (EFJ), Unionin Kombëtar të Gazetarëve të Ukrainës dhe Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës, për bashkëpunimin në programin Gazetarët në Rezidencë (JiR) në Kosovë.

Lyudmila Makey, gazetare nga Ukraina në qeverinë e Kosovës

Kryeministri Kurti ka thënë se, Kosova qysh në fillim të konfliktit u është bashkuar vendeve perëndimore duke e dënuar agresionin rus në Ukrainë, dhe duke vendosur sanksione ndaj Rusisë.

Buqeta me lule e dhuruar nga kryeministri Kurti për Lyudmila Makey, gazetare nga Ukraina

“Ne mbesim të përkushtuar të punojmë së bashku me aleatët për të kontribuuar për paqen e qëndrueshme, stabilitetin afatgjatë dhe sigurinë rajonale e globale” ka thënë Kurti.

Shteti i Kosovës ka marrë përgjegjësinë që Makey dhe kolegët e saj, të kenë kushte të përshtatshme për punë dhe jetesë.

Kurti bëhet pjesë e fushatës “Stand up for Ukraine”

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika