Kurti pret në takim koordinatoren rezidente të Kombeve të Bashkuara në Kosovë

Këtë të premte, kryeministri Kurti ka pritur në takim koordinatoren rezidente të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, Arnhild Spence

Pamje nga takimi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur në takim këtë të premte koordinatoren rezidente të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, Arnhild Spence.

Në këtë takim u diskutua rreth bashkëpunimit të ngushtë me UNKT, ndërkohë që u rikonfirmua gatishmëria për thellimin e mëtejmë të këtij bashkëpunimi si dhe tejkalimin e sfidave të përbashkëta.

“Znj. Spence përsëriti gatishmërinë e 17 agjencive të Kombeve të Bashkuara që janë të pranishme në Kosovë për të mbështetur synimet e Qeverisë së Kosovës dhe vlerësoi lart bashkëpunimin e deritanishëm, i cili ka rezultuar që Kosova të ketë projekte të përbashkëta me organizatat e Kombeve të Bashkuara në vlerë deri në 46 milionë dollarë vitin e kaluar”. njofton Kryeministria.

Në takim u diskutua edhe për mënyrat e intensifikimit të bashkëpunimit.

Spence theksoi gatishmërinë e Kombeve të Bashkuara për të mbështetur iniciativat e Qeverisë për arsimin gjithëpërfshirës dhe paqebërës, dhe ndau rezultatet e analizës së UNDP-së për nevojat e familjeve të prekura nga përmbytjet.

“Pjesë e bisedimeve gjatë këtij takimi me Kryeministrin ishte edhe diskutimi i mënyrave me të cilat mund të punojnë agjencitë e OKB-së bashkë me qeverinë në mbështetje të fermerëve të vegjël të prekur nga përmbytjet”, thuhet tutje në njoftimin e Kryeministrisë.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika