Kurti pret në takim lamtumirës ambasadorin e Austrisë, diskutojnë për thellimin e bashkëpunimit

Kreu i Qeverisë së Kosovës, Albin Kurti, në takim me ambasadorin e Austrisë, Christoph Weidinger ,kanë diskutuar për rritjen e bashkëpunimit ekonomik, të cilin e ka falënderuar për mbështetjen për arsimin, të rinjtë dhe gratë dhe për mbështetjen e vazhdueshme të Kosovës për anëtarësim në organizata ndërkombëtare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, të enjten e ka pritur në takim lamtumirës ambasadorin e Austrisë, Christoph Weidinger.

Kurti e ka falënderuar ambasadorin Weidinger për bashkëpunimin dhe angazhimin në avancimin e marrëdhënieve ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Austrisë.

“Duke vlerësuar raportet e shkëlqyera ndërmjet dy vendeve, kryeministri Kurti e falënderoi ambasadorin Widinger për kontributin në vizitat e shumta zyrtare e shtetërore, rritjen e bashkëpunimit ekonomik, mbështetjen për arsimin, të rinjtë dhe gratë dhe për mbështetjen e vazhdueshme për anëtarësim në organizata ndërkombëtare”, thuhet në njoftim.

Tutje, ambasadori Weidinger veçoi raportet e shkëlqyera që gëzojnë dy shtetet, ngrohtësinë dhe mikpritjen e njerëzve në Kosovë dhe lidhjet e shumta njerëzore në mes të Austrisë dhe Kosovës, të cilat tha se janë të gjata dhe të vazhdueshme.

“Të dy kujtuan bisedat e shumta për tema të ndryshme e përtej politikës – për artin e kulturën, muzikën e filmin”.

Në takim u bisedua edhe për zhvillimet aktuale në vend, me ç’rast Kurti i uroi suksese në angazhimet e radhës.

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika