Kurti pret në takim lamtumirës ambasadorin e Austrisë, diskutojnë për thellimin e bashkëpunimit

Kreu i Qeverisë së Kosovës, Albin Kurti, në takim me ambasadorin e Austrisë, Christoph Weidinger ,kanë diskutuar për rritjen e bashkëpunimit ekonomik, të cilin e ka falënderuar për mbështetjen për arsimin, të rinjtë dhe gratë dhe për mbështetjen e vazhdueshme të Kosovës për anëtarësim në organizata ndërkombëtare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, të enjten e ka pritur në takim lamtumirës ambasadorin e Austrisë, Christoph Weidinger.

Kurti e ka falënderuar ambasadorin Weidinger për bashkëpunimin dhe angazhimin në avancimin e marrëdhënieve ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Austrisë.

“Duke vlerësuar raportet e shkëlqyera ndërmjet dy vendeve, kryeministri Kurti e falënderoi ambasadorin Widinger për kontributin në vizitat e shumta zyrtare e shtetërore, rritjen e bashkëpunimit ekonomik, mbështetjen për arsimin, të rinjtë dhe gratë dhe për mbështetjen e vazhdueshme për anëtarësim në organizata ndërkombëtare”, thuhet në njoftim.

Tutje, ambasadori Weidinger veçoi raportet e shkëlqyera që gëzojnë dy shtetet, ngrohtësinë dhe mikpritjen e njerëzve në Kosovë dhe lidhjet e shumta njerëzore në mes të Austrisë dhe Kosovës, të cilat tha se janë të gjata dhe të vazhdueshme.

“Të dy kujtuan bisedat e shumta për tema të ndryshme e përtej politikës – për artin e kulturën, muzikën e filmin”.

Në takim u bisedua edhe për zhvillimet aktuale në vend, me ç’rast Kurti i uroi suksese në angazhimet e radhës.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika