Kurti pret që marrëveshja me Serbinë të nënshkruhet në Ohër

Kreu i ekzekutivit, Albin Kurti, gjatë takimit me përfaqësuesin Special të BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, ka shprehur gatishmërinë për nënshkrimin e marrëveshjes me Serbinë në takimin e radhës më 18 mars në Ohër të Maqedonisë së Veriut

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë takimit me përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka shprehur pritshmëritë e tij që në takimin e 18 marsit në Ohër të nënshkruhet marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Siç ka njoftuar Zyra e Kryeministrit, gjatë takimit të tyre është diskutuar për përgatitjen e takimit të nivelit të lartë të caktuar për datën 18 mars në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Kryeministri Kurti ka theksuar gatishmërinë e tij dhe të Qeverisë që të jetë një palë konstruktive, e përgjegjshme dhe e përkushtuar në parimet e demokracisë liberale e të vlerave të Bashkimit Evropian.

Ndërsa, Lajçak pas takimit me Kurtin ka thënë se qëllimi kryesor i vizitës ishte ta ketë të qartë se si Kosova e sheh implementimin e marrëveshjes, derisa shtoi se takimi i ka përmbushur pritshmëritë e tij sa i përket kësaj çështjeje.

“Teksti ishte pranuar dhe u publikuar, të gjithë e dinë çfarë përmban. Po ashtu u pajtuam të takohemi dhe të shikojmë si do të impelementohet, cilët janë hapat, dhe për kohën, ndryshe do të ishte marrëveshje politike dhe joformale. Qëllimi i vizitës ishte diskutimi i zbatimit me Kurtin, kishim bisedë konstruktive dhe të rëndësishme për këtë çështje”, ka thënë ai.

“Qëllimi kryesor i vizitës ishte të shohim si e sheh Kosova implementimin, takimi i ka përmbushur pritshmëritë e mia në këtë kontekst, pastaj do të shkoj në Serbi të shoh. Tash shoh më mirë për pritshmëritë e Kosovës për implementimin”, ka vijuar ai.

Po ashtu, Lajçak ka bërë të ditur se në rast se të dyja palët pajtohen, më 18 mars pritet të nënshkruhet marrëveshja.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika