Kurti pritet në takim nga Këshilltari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet

Në takimin në mes të Kryeministrit Albin Kurti dhe Këshilltarit të Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, është biseduar për ecurinë e dialogut me Serbinë. Chollet, po ashtu, ka falënderuar kryeministrin e Kosovës për strehimin e refugjatëve afganë

Kryeministri Albin Kurti është takuar me Këshilltarin e Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet.

Chollet ka shkruar në Twitter se me Kurtin kanë diskutuar për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë, që sipas tij është çelësi për të ardhmen evropiane të Kosovës.

Po ashtu, këshilltari i departamentit amerikan, e ka falënderuar kryeministrin e Kosovës, për strehimin e afganëve.

“Më vjen mirë që e pashë Kryeministrin e Kosovës Kurti dje, për të diskutuar prioritetet e përbashkëta, duke përfshirë përparimin në dialogun Kosovë-Serbi, që është çelësi për të ardhmen evropiane të Kosovës. E falënderoj atë për pritjen e afganëve dhe ritheksoj përkushtimin e vendosur të SHBA-së për sovranitetin dhe integritetin territorial të Kosovës”, ka shkruar Chollet në Twitter.

Për këtë takim ka njoftuar edhe kryeministri Albin Kurti, duke thënë se presin të bashkëpunojnë edhe më tutje me SHBA-në.

“I nderuar nga ftesa e Derek Chollet në Departamentin e Shtetit për takimin tonë të parë personal. Presim vazhdimin e bashkëpunimit dypalësh me SHBA-të për vlerat dhe prioritetet e përbashkëta”, ka shkruar Kurti.

Kurti po qëndron në SHBA së bashku me Presidenten Vjosa Osmani, ku ishin pjesë e funeralit të ish-Sekretarës së shtetit, Madeleine Albright.

Ai kishte thënë se gjatë qëndrimit në SHBA do të takohet me përfaqësues të lartë të shtetit dhe se do të jetë një vizitë e gjatë.

Shija e redaktorit

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Rama: Magjia e festave erdhi

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka hapur Tregun e Fundvitit në qendër të kryeqytetit. Ai ka thënë se në bulevardin "Xhorxh Bush" qytetarët do të...

Mbrojtja e krerëve të UÇK-së triumfon ndaj ZPS-së, Specialja iu...

Trupi Gjykues në Dhomat e Specializuara të Kosovës ka marrë një vendim në lidhje me komunikimet dhe vizitat e krerëve të UÇK-së, respektivisht, Hashim...

Të fundit nga rubrika