Kurti: Qeveria është e përkushtuar për respektimin dhe garantimin e plotë të lirive fetare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është pritur në takim nga Ipeshkvi i Ipeshkvisë së Kosovës, imzot Dodë Gjergji, dhe ka shprehur mirënjohje për përkrahjen dhe kontributin e dhënë nga Ipeshkvia e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe Ipeshkvi i Ipeshkvisë së Kosovës, imzot Dodë Gjergji

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është pritur në takim nga Ipeshkvi i Ipeshkvisë së Kosovës, imzot Dodë Gjergji, të martën e 24 janarit.

“Në takim u theksua përkushtimi i Qeverisë për garantimin dhe respektimin e plotë të lirisë fetare, në mënyrë të barabartë, për të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës”, thuhet në njoftimin e Kryeminsitrisë.

Tutje në njoftim thuhet se kryeministri Kurti ka shprehur mirënjohje për përkrahjen dhe kontributin e dhënë nga Ipeshkvia e Kosovës.

“Ai e falënderoi Ipeshkvin për bashkëpunimin për Projektligjin për Liritë Fetare”, thuhet tutje në njoftim.

Mes tjerash thuhet se duke biseduar për rëndësinë e rregullimit të statusit juridik të Kishës Katolike, është konfirmuar përkushtimi i Qeverisë për ta rregulluar përmes ligjit.

“Në takimin e përbashkët me këshilltaren ligjore të Kryeministrit, Tea Blakaj Hoxha, u bisedua për liritë fetare dhe trashëgiminë kulturore. U ritheksua mbrojtja e tyre përmes Kushtetutës së Republikës së Kosovës dhe ligjeve të veçanta”.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesa për fëmijët e lindur nga viti...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët të shtunën, për hapjen e aplikimit për fëmijët e lindur nga 1 janari i vitit...

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Të fundit nga rubrika