Kurti reagon ndaj thirrjeve shoviniste të tifozëve serbë, i ndërlidhë ata me veprimtaritë e Arkanit

Tifozët serbë të Crvena Zvezdës, në një ndeshja futbolli kanë bërë thirrje për ndërhyrje ushtarake në Kosovë.

Për këtë cështje ka reaguar kryeministri i Kosovës Albin Kurti, i cili ka thënë se kjo metodë e tifozëve të këtij ekipi nuk është e re, pasi që sipas tij edhe në të kaluarën të udhëhequr nga krimineli i luftës Arkan, ishin revoltuar kundër Kroacisë.

“Në vitin 1990, tifozët e klubit serb të futbollit Crvena Zvezda, të udhëhequr nga mafiozi serb i paditur nga ICTY, Arkan, u revoltuan kundër Kroacisë. Për disa, kjo ishte një shkëndijë e luftërave që pasuan. Dje Crvena Zvezda bëri thirrje që ushtria serbe të kthehet në Kosovë. Thirrjet për dhunë janë të pandërprera”, tha ai.

Ndryshe ndaj kësaj deklarate ka reaguar dhe Federata e Futbollit të Kosovës, të cilët kanë kërkuar që UEFA dhe FIFA ta ndëshkojnë Serbinë për gjuhë të urrejtjes.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika