Kurti reagon ndaj thirrjeve shoviniste të tifozëve serbë, i ndërlidhë ata me veprimtaritë e Arkanit

Tifozët serbë të Crvena Zvezdës, në një ndeshja futbolli kanë bërë thirrje për ndërhyrje ushtarake në Kosovë.

Për këtë cështje ka reaguar kryeministri i Kosovës Albin Kurti, i cili ka thënë se kjo metodë e tifozëve të këtij ekipi nuk është e re, pasi që sipas tij edhe në të kaluarën të udhëhequr nga krimineli i luftës Arkan, ishin revoltuar kundër Kroacisë.

“Në vitin 1990, tifozët e klubit serb të futbollit Crvena Zvezda, të udhëhequr nga mafiozi serb i paditur nga ICTY, Arkan, u revoltuan kundër Kroacisë. Për disa, kjo ishte një shkëndijë e luftërave që pasuan. Dje Crvena Zvezda bëri thirrje që ushtria serbe të kthehet në Kosovë. Thirrjet për dhunë janë të pandërprera”, tha ai.

Ndryshe ndaj kësaj deklarate ka reaguar dhe Federata e Futbollit të Kosovës, të cilët kanë kërkuar që UEFA dhe FIFA ta ndëshkojnë Serbinë për gjuhë të urrejtjes.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika