Kurti rendit politikat mbështetëse të Qeverisë ndaj komunave

Shefi i ekzekutivit, Albin Kurti ka listuar politikat mbështetëse të Qeverisë për komuna e zhvillim rajonal

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka listuar disa prej projekteve mbështetëse që Qeveria e Kosovës i ka bërë drejt komunave.

Përmes një postimi në Facebook, Kurti ka thënë se Qeveria e Kosovës ka ndarë 1.5 milion euro për “Programin Komunal për zhvillim të infrastrukturës socio-ekonomike dhe bashkëpunim ndërkomunal”.

“Zbatuam Projektin “Municipality 4 Youth” me vlerë 2,7 milionë dollarë, programin për Zhvillim Rajonal: 17 projekte të investimeve kapitale në 16 komuna, në vlerë prej 1,4 milion euro, programin për Zhvillim Rajonal të Balancuar në vlerë 3 milionë euro. Përfituan 335 biznese dhe gjeneruam 770 vende të reja pune dhe programin për bashkëpunim me OShC, në vlerë prej 107 mijë euro. Nga 38 projekte, përfituan 200 të rinj dhe gra”, ka shkruar Kurti.

Ndër të tjera, shefi i ekzekutivit ka thënë se është avancuar bashkëpunimi ndërkufitar me Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi duke theksuar se janë paraparë mbi 25 milionë euro.

“Inicuam zhvillimin e portalit E-Komunat për digjitalizim në nivel lokal, mbështetëm komunitetet nëpërmjet Fondit prej 1 milion euro, forcuam të drejtat e komuniteteve nëpër komuna, hartuam Planin Kombëtar të Veprimit për Partneritetin për Qeverisje të Hapur – PQH me qëllim të anëtarësimit në organizatën ndërkombëtare PQH”, ka vijuar tutje Kurti.

Po ashtu, ai ka thënë se është miratuar Strategjia Kombëtare për menaxhimin dhe kontrollin e qenve me dhe pa pronar.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Hapet aplikimi për shtesa për fëmijët e lindur nga viti...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët të shtunën, për hapjen e aplikimit për fëmijët e lindur nga 1 janari i vitit...

Të fundit nga rubrika