“Kurti shkon e negocion me Vuçiqin një vendim që e ka marrë me vetëdije të plotë”

Sipas Astrit Gashit, Kurti e kishte refuzuar ShBA-në nën pretekstin se Kosova është shtet sovran


Analisti, Astrit Gashi ka komentuar dialogun në mes të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ku ka thënë se Kurti për çështjen e targave nuk i kishte dëgjuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por të hënën e 21 nëntrorit atë e diskutoj me Vuçiqin.

Sipas Gashit, Kurti e kishte refuzuar ShBA-në nën pretekstin se Kosova është shtet sovran.

“A është ma vendim sovran me shty kur të kanë thënë ShBA-të apo me negociua me Vuçiqin”, ka pyetur Gashi.

Më tej, Gashi ka thënë se beson që Kurti kur e ka marrë këtë vendim, ka planifikuar një hyrje edhe një dalje nga ai plan.

“Nuk pajtohem me deklaratën e Borrellit, pajtohem me kryeministrin dhe presidenten Vjosa Osmani kur thonë që është qëndrim i njëanshëm që një ndërmjetësues nuk duhet ta ketë”, ka thënë ai.

Gashi në Debat Plus në RTV Dukagjini ka thënë se është i interesuar ta dijë qëllimin e këtij vendimi duke u deklaruar se ai është i mendimit që mos të shtyhet ky vendim për targat e paligjshme “KM”.

“Kurrë në jetë nuk kisha besuar që kryeministri Albin Kurti shkon e negocion një vendim që ka marrë me vetëdije të plotë” dhe atë me Vuçiqin, ka deklaruar ai.


Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika