Kurti shpreh ngushëllime për vdekjen e ministrit të Brendshëm ukrainas

Kreu i Qeverisë së Kosovës, Albin Kurti, ka shprehur ngushëllime për vdekjen e ministrit të Punëve të Brendshme të Ukrainës, Denys Monastyrsky, i cili ishte në mesin e 15 personave të vdekur nga rrëzimi i helikopterit në periferi të Kievit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pas përplasjes së një helikopteri pranë një kopshti të fëmijëve në periferi të Kievit, ku la të vdekur të paktën 15 persona.

Kurti ka shprehur ngushëllime për vdekjen e ministrit të Punëve të Brendshme në Ukrainë, Denis Monastyrsky, i cili ishte në mesin e 15 personave të vdekur në këtë tragjedi, po ashtu për zëvendësin e tij, Jenin dhe anëtarëve të kabinetit të tij.

“I pikëlluar nga vdekja e ministrit të Punëve të Brendshme të Ukrainës, Denys Monastyrsky, zëvendësit të tij Jenin dhe anëtarëve të kabinetit të tij”, ka shkruar Kurti në Twitter.

Tutje, Kurti ka thënë se “Kosova shpreh ngushëllimet e saj të përzemërta për të dashurit e tyre dhe veçanërisht për familjet e fëmijëve që kanë humbur jetën”.

Ndryshe, deri më tani, 15 persona, duke përfshirë ministrin e Brendshëm të Ukrainës, Denis Monastyrsky, kanë mbetur të vdekur të mërkurën, kur një helikopter u rrëzua jashtë Kievit në qytetin e Brovary.

Këtë e ka bërë të ditur policia ukrainase pa specifikuar shkakun e rrëzimit, ndërsa shefi i Policisë Kombëtare, Ihor Klymenko, ka thënë se nëntë nga të vdekurit ishin në bordin e avionit, i cili u rrëzua pranë një kopshti fëmijësh dhe një ndërtese banimi në periferinë lindore të qytetit Brovary.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

Të fundit nga rubrika