Kurti takohet me nënkryetaret e Mitrovicës së Veriut, Zveçanit dhe Leposaviqit

Kreu i ekzekutivit, Albin Kurti, është takuar me nënkryetaret e komunave veriore, ku kanë diskutuar për situatën aktuale në komunat në veri të vendit dhe për zhvillimet e fundit në raportet me fqinjin verior

Pamje nga takimi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka takuar sot nënkryetaret e komunave veriore të vendit, përfshirë këtu atë të Mitrovicës së Veriut, Katarina Adjančić, nënkryetaren e Zveçanit, Natasa Tomanić, dhe nënkryetaren e Leposaviqit, Marina Bogojević, e që kjo e fundit mori pjesë virtualisht.

Në këtë takim, krahas kryeministrit ishte dhe ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, dhe këshilltarja e kryeministrit për Çështje të Komuniteteve, Elizabeth Gowing.

Temë diskutimi në këtë takim ishte situata aktuale në komunat në veri të vendit dhe për zhvillimet e fundit në raportet me fqinjin verior, me theks te veprimet e djeshme me rastin e ndalimit të qytetarëve të Kosovës në pikat kufitare dhe kërcënimet publike nga Vuçiq.

“Vëmendje e veçantë gjatë takimit iu dha dhe mundësive për intensifikimin e investimeve dhe projekteve infrastrukturore në këto komuna, masave praktike që mund të lehtësojnë punësimin, sikurse masa e punësimit për 2000 banorë të komunave të Mitrovicës së Veriut, Leposaviqit, Zveçanit dhe Zubin Potokut, që është lansuar në shkurt të këtij viti, dhe procesit të regjistrimit të popullsisë. Për këtë të fundit, kryeministri vuri theksin te rëndësia e këtij procesi dhe ndikimin e drejtpërdrejtë që pjesëmarrja në këtë proces ka edhe në ndarjen e drejtë të buxhetit për komuna dhe planifikimin strategjik të politikave dhe projekteve”, thuhet në njoftim.

Në këtë takim është diskutuar edhe për votimin për shkarkimin ose jo të kryetarëve i cili mbahet me 21 prill dhe puna e institucioneve kosovare rreth organizimit të këtij procesi.

Kurti ka falënderuar nënkryetaret për angazhimin e tyre dhe punën që po bëjnë.

Shija e redaktorit

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

“Në burgun e Dubravës kemi fjetur në qiell të hapur...

Ndonëse këmba e ushtarëve të NATO-s ende nuk kishte shkelur në Kosovë, vëzhguesit e tyre nga ajri e toka po mblidhnin informacione për terrorin...

“Dukagjini” dhe “Pearson Education” rrisin standardet në arsim, organizojnë trajnim...

Shtëpia botuese “Dukagjini”, në bashkëpunim me “Pearson Education”, organizojnë trajnimin njëditor të titulluar “Breathing New Life Into Our Lessons” për mësimdhënësit/et e gjuhës angleze....

Të fundit nga rubrika