Kurti takon kryeministren e Finlandës, shprehet mbështetje për anëtarësimin e Kosovës në KiE dhe BE

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka takuar të martën kryeministren e Finlandës, Sanna Marin, kjo e fundit ka shprehur mbështetjen për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës dhe në Bashkimin Evropian

Ilustrim

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ka takuar Kryeministren e Finlandës, Sanna Marin, në margjina të Forumit Ekonomik Botëror që po mbahet në Davos të Zvicrës.

Kurti ka theksuar marrëdhëniet e mira mes dy vendeve dhe ka falënderuar Marin për kontributin që Franca ka dhënë para dhe pas shpalljes së pavarësisë së vendit.

Ndërkaq, siç njofton zyra e kryeministrit, Marin ka shprehur mbështetjen për Kosovën lidhur me anëtarësim në Këshillin e Evropës dhe në Bashkimin Evropian.

Ndër të tjera, në takim është biseduar edhe për rritjen në 70 të numrit të ushtarëve finlandezë në Forcat paqeruajtëse të NATO-s në Kosovë (KFOR).

Ndërsa, është shtuar se Qeveria e Republikës së Kosovës është e përkushtuar për reforma strukturore në ekonomi, politikë, sundim të ligjit dhe demokraci funksionale në përputhje me standardet evropiane, për marrëdhënie të mira fqinjësore dhe bashkëpunim rajonal.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesa për fëmijët e lindur nga viti...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët të shtunën, për hapjen e aplikimit për fëmijët e lindur nga 1 janari i vitit...

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Të fundit nga rubrika