Kurti takon Kryetarin e Bashkisë së Shkodrës, flasin për projektin infrastrukturor që do lidhte Gjakovën me Shkodrën

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ka takuar Kryetarin e Bashkisë së Shkodrës, Benet Beci. Të njëjtit kanë diskutuar rreth projektit infrastrukturor që do lidhte Gjakovën me Shkodrën

Rëndësia e bashkëpunimit në mes qytetit të Shkodrës dhe Gjakovës e një rrugë lidhëse në mes dy qyteteve ishin qendra e diskutimit në mes Kryeministrit Kurti dhe Kryetarit të Bashkësisë së Shkodrës, Benet Beci.

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ka takuar Kryetarin e Bashkisë së Shkodrës, Benet Beci gjersa ky i fundit shoqërohej nga nga ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi gjatë kohës së tij në Kosovë.

Siç njofton Zyra e Kryeministrit, projektet infrastrukturore patën vend në bisedën në mes dy të lartëcekurve.

“Fokusi i takimit ishte rëndësia e bashkëpunimit ndërmjet qytetit të Shkodrës dhe Gjakovës dhe rifuqizimit të lidhjeve historike e kulturore ndërmjet këtyre dy qyteteve. Në këtë kontekst, u bisedua edhe për një projekt infrastrukturor rrugor që do ta lidhte Gjakovën me Shkodrën dhe për mundësitë ai do të paraqiste për zhvillimin e turizmit në këtë zonë.”, thuhet në njoftim.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika