Kurti takon ministrin Frej: Izraeli e konsideron të rëndësishme forcimin e lidhjeve me Kosovën

Gjatë takimit midis kryeminsitrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe ministrit të Bashkëpunimit Regjional të Izraelit, Esawi Frej, është thënë se Izraeli e konsideron të rëndësishme forcimin e lidhjeve me Kosovën.

Sipas njoftimit të qeverisë, thuhet se në këtë takim është rikonfirmuar gatishmëria e të dy shteteve për të zgjeruar e thelluar bashkëpunimin.

“Ministri Frej shprehu vullnetin për thellim të bashkëpunimit në aspekt ekonomik dhe rritje të shkëmbimeve tregtare. Ai shprehu interesimin e investitorëve izraelitë për investime në Kosovë”, thuhet në njoftim.

Derisa i përcolli përshëndetjet e kryeministrit izraelit, Naftali Bennet, ministri Frej ka thënë se për Izraelin është e rëndësishme që t’i mbajë dhë forcojë lidhjet me Kosovën.

Po ashtu, ai ka shprehur vullnetin për thellim të bashkëpunimit ekonomik dhe shkëmbimeve tregtare, teksa shprehu interesimin e investitorëve izraelitë për investime në Kosovë.

“Jemi të hapur për mundësi të reja dhe së bashku do të arrijmë suksese”, është shprehur Frej.

Ndërkaq, kryeministri Kurti ka theksuar potencialin në fushën e teknologjisë së informacionit dhe të komunikimit, duke veçuar digjitalizimin si një nga objektivat në programin e qeverisë.

“Duke folur për zhvillim e ekonomisë dhe reformat e nisura, kryeministri theksoi se qeveria synon ndërthurjen e rritjes ekonomike me drejtësi sociale. Rritja ekonomike prej 10,53%, do të shpërndahet te qytetarët, nëpërmjet masave si këto të sotmet. Rritjen që e arrijmë bashkë do ta shpërndajmë te të gjithë”, ka thënë Kurti.

I pranishëm në takim ishte edhe ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi.

Lidhur me aktivitetet e përbashkëta në kuadër të vizitës së delegacionit të shtetit të Izraelit dhe projektet e bashkëpunimit të iniciuara në mes të dy vendeve, ministri Krasniqi, veçoi marrëveshjet për binjakëzimin e tri komunave të Izraelit dhe tri komunave të Kosovës, si dhe ndihmën për spitalin pediatrik dhe organizatat e personave me aftësi të kufizuara.

Ai tha se fushat e bashkëpunimit janë të shumta dhe se ato do të konkretizohen në plane të përbashkëta.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika