Kurti takon Solanën, shpreh mirënjohje për rolin e tij për çlirimin e Kosovës

Kreu i ekzekutivit, Albin Kurti në takimin me ish–Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Javier Solana ka shprehur mirënjohje për rolin e tij në dy momente historike për popullin e Kosovës, çlirimin në vitin 1999 dhe shpalljen e pavarësisë në vitin 2008

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka takuar në Madrid ish–Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Javier Solan

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë qëndrimit në Madrid të Spanjës ka takuar ish–Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Javier Solana.

Kurti dhe Solana ishin në vizitë në muzeun kombëtar Museo Nacional del Prado, i cili në të njëjtën kohë është edhe Drejtor i Patronazhit të këtij muzeu me famë ndërkombëtare.

Kryeministri Kurti gjatë bisedës me ish-sekretarin ka folur mbi gjendjen e Kosovës, të rajonit, por edhe të Evropës, përballë luftës ruse në Ukrainë.

Ndërsa ka shprehur mirënjohje për rolin e ish-sekretarit në dy momente historike për popullin e Kosovës, çlirimin në vitin 1999 dhe shpalljen e pavarësisë në vitin 2008.

Përvoja e Solanës si ish-Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s dhe ish-Përfaqësues i Lartë i Politikës së Jashtme dhe të Sigurisë të BE-së është e çmueshme për Republikën e Kosovës dhe e paharrueshme për popullin e Kosovës.

Shija e redaktorit

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Osmani: Momenti i njohjes së Kosovës do të vijë bashkë...

Në Tiranë ka nisur mbërritja e liderëve nga Evropa juglindore në samitin për Ukrainën, që po organizohet me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi...

Cristiano Cardoso, braziliani i Drenicës

Po stërvit shumë larg nga shtëpia, por në Skenderaj ndihet sikur në shtëpi. Cristiano Cardozo është portieri brazilian i Drenica Futsal, të cilin krahas punës...

Të fundit nga rubrika