Kurti u bën thirrje vajzave e grave që ta raportojnë dhunën ndaj tyre

"Si kryeministër i vendit u bëj thirrje të gjitha grave e vajzave që të raportojnë dhunën ndaj tyre. Po ashtu u bëj thirrje institucioneve përgjegjëse që ta trajtojnë me prioritet dhe me seriozitetin më të lartë këtë krim", kështu ka deklaruar kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës Kundër Grave

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës Kundër Grave, përmes një videoje, ka thënë se dhuna në familje dhe ajo me bazë gjinore dënohet, prandaj rastet e dhunës nuk duhet të mbahen të heshtura.

“Dhuna në familje e dhuna me bazë gjinore nuk është çështje private. Nuk mund të mbetet prapa dyerve të mbyllura të shtëpisë, apo e izoluar. Duhet të raportohen. Një në tri gra gjatë jetës së saj, pavarësisht prejardhjes, moshës a profesionit, preket nga ndonjë lloj i dhunës”, ka deklaruar Kurti.

 

Ndër të tjera, Kurti ka thënë se dhuna nuk tolerohet dhe se siguria, mirëqenia dhe dinjiteti i grave duhet të mbrohen.

“Zinxhiri i reagimit për rastet e dhunës në familje do të forcohet”, ka vijuar tutje.

Shefi i ekzekutivit u ka bërë thirrje të gjitha grave e vajzave që të raportojnë dhunën ndaj tyre.

“Po ashtu, u bëj thirrje institucioneve përgjegjëse që ta trajtojnë me prioritet dhe me seriozitetin më të lartë këtë krim”.

“Andaj, raporto dhunën. Raportimi është hapi i parë drejt adresimit të këtij krimi. As edhe një më shumë”.

Po në këtë ditë, në Prishtinë u raportua për një vrasje të rëndë.

Pas lajmit për një vrasje në Prishtinë, të cilën Policia e Kosovës e ka cilësuar si të rëndë, Prokuroria Themelore në Prishtinë ka dalë me detaje tronditëse.

Në komunikatën e tyre thuhet se burri me inicialet I.G i cili u vetëdorëzua në polici, dyshohet se me sëpatë e ka privuar nga jeta bashkëshorten e tij.

Prokuroria ka bërë të ditur se burri është ndaluar nën dyshimet për vrasje të rëndë.

Prokuroria jep detaje, dyshohet se burri e vrau gruan e tij me sëpatë

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Të fundit nga rubrika