Kurti uron kryeministrin e ri të Australisë

Pas zgjedhjes së kryeministrit të Australisë Anthony Albanese, me prejardhje shqiptare urimi për të ka ardhur edhe nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Pas fitimit të zgjedhjeve kombëtare nga Partia Laburiste e Australisë, Anthony Albanese u zgjodh kryeministër.

Për këtë ka reaguar edhe i pari i Qeverisë, Albin Kurti, i cili ka uruar kryeministrin e ri të Australisë dhe punëtorët australianë, përmes një postimi në rrjetin social Twitter.

Sipas tij ky ndryshim me kryeministrin e ri në politikën australiane është i mirë për të gjitha politikat, jo vetëm për popullin e Australisë.

Kurti është shprehur se politikat progresive të klimës së Laburistëve janë një ndihmë për të gjithë botën.

Ndër të tjera pas fitores, Albanese është shprehur se do të punojë çdo ditë për popullin dhe se qeverisja e tij do të jetë e drejtë dhe e denjë për australianët.

Shija e redaktorit

Rama takohet me udhëheqësit e Katarit, i fton ata për...

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se së bashku me Presidenten e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar në Katar për një vizitë...

Osmani uron Suedinë pasi iu hap rruga për anëtarësim në...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar Suedinë pasi asaj iu hap rruga për anëtarësim në NATO, meqë Hungaria miratoi të hënën kandidaturën e...

Osmani takohet me emirin e Katarit, flasin për trajtimin e...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është pritur në takim nga emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin Hamad Al Thani, me të cilin ka biseduar...

Të fundit nga rubrika