Kurti zhvillojë telefonike me nënsekretarin e shtetit, Chollet, për domosdoshmërinë e një marrëveshje me Serbinë

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka thënë se nënsekretarin e shtetit Chollet kanë biseduar edhe për situatën e sigurisë në Kosovë edhe për sundimin e ligjit

Albin Kurti, Kryeministër i Kosovës

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka njoftuar se gjatë një bisede telefonike me nënsekretarin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Derek Chollet, kanë biseduar për marrëveshjen finale në mes të Republikës së Kosovës dhe Serbisë.

Sipas Kurit, normalizimi i marrëdhënieve me në mes të dy vendeve  bëhet me njohje reciproke.

‘Bisedë e sinqertë dhe e rëndësishme telefonike me nënsekretarin e shtetit Derek Chollet për domosdoshmërinë e një marrëveshjeje të plotë të normalizimit me Serbinë në qendër të njohjes reciproke, me fokus situatën e sigurisë në Kosovë së bashku me sundimin e ligjit”, ka shkruar Kurit në Twitter.

I pari qeverisë së Kosovës ka përfunduar duke thënë se nënsekretarin e shtetit Chollet kanë biseduar edhe për situatën e sigurisë në Kosovë edhe për sundimin e ligjit.

 

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kosova me rrugë të pasigurta, pothuajse çdo 25 minuta një...

Në rrugët e Kosovës gjatë vitit 2020, kishin ndodhur, gjithsej, 12 mijë e 657 aksidente, ndërsa në vitin 2021 numri i aksidenteve ishte rritur...

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Të fundit nga rubrika