Kurti zhvillon bisedë me Sarrazin, flasin për rëndësinë e zbatimit të Marrëveshjes së Brukselit/Ohrit

Në bisedë me Sarrazin, Kurti ka thënë se është theksuar rëndësia e zbatimit të plotë, të shpejtë dhe të pakushtëzuar të Marrëveshjes së Brukselit/Ohrit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar se të mërkurën ka zhvilluar një bisedë telefonike me të deleguarin e Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin.

Me anë të një postimi në Twitter, Kurti ka treguar se gjatë bisedës me Sarrazin ka diskutuar për tri marrëveshjet e Procesit të Berlinit.

Në bisedë me Sarrazin, Kurti ka thënë se është theksuar rëndësia e zbatimit të plotë, të shpejtë dhe të pakushtëzuar të Marrëveshjes së Brukselit/Ohrit.

“Pata një telefonatë shumë të mirë mbrëmë me emisarin gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, për zbatimin e marrëveshjes së lëvizshmërisë të nënshkruar në kuadër të Procesit të Berlinit, dhe të Marrëveshjes Bazë dhe Aneksit në dialogun e Brukselit”, ka shkruar Kurti.

https://twitter.com/albinkurti/status/1661675565017956352?s=20

Shija e redaktorit

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Apeli në Hagë rrit dënimet për dy bashkëpunëtorë të Millosheviqit

Gjyqtarët e apelit të OKB-së rritën ndjeshëm dënimet e dy bashkëpunëtorëve të ish-presidentit të Serbisë, Sllobodan Millosheviq, duke i konsideruar ata përgjegjës për përfshirje...

Raportimi nga veriu, gazetarët tregojnë eksperiencat e tyre në “Radar”

Raportimi nga e premtja në komunat në veri të vendit ishte një tjetër sfidë për gazetarët në Kosovës. Në mesin e provokimeve, të sharave,...

Të fundit nga rubrika