Kusari kërkon nga Tahiri të jetë më i përkushtuar e më serioz

Kërkesa e Abelard Tahirit të PDK-së, për dorëheqjen e ministres së Tregtisë, Rozeta Hajdari, nuk i ka pëlqyer Mimoza Kusarit të grupit parlamentar të LVV-së.

Tahiri kërkoi që ministrja Hajdari të shkarkohet për shkak të aktakuzës ndaj saj, për mosdeklarim të pasurisë.

Atij iu kundërpërgjigj Kusari-Lila, duke thënë se seanca e Kuvendit nuk është thirrur për një gjë të tillë.

Ajo ka kërkuar nga Tahiri që për këtë çështje ta presë një seancë tjetër, dhe projektligjet e parapara të votohen.

“Ministrja Hajdari e prezantoi projektligjin për sigurinë e produkteve, një projektligj tepër të rëndësishëm edhe për agjendën evropiane në kuadër të marrëveshjes së stabilizim asocimit. E prita një elbaorim të mirëfilltë të projektligjit edhe si anëtarë të komisionit për ekonomi. Në mënyrë që të tregojmë se jemi kthyer me përkushtim e seriozitet në vitin 2023”, ka thënë ajo.

“Për mbarvajtjen, funksionimin apo mandatin e Hajdarit, i njëjti grup ka kërkuar një seancë të veçantë më një rezolutë të cilën e keni propozuar. Po e njëjta ka mbetur në linjën e temave të patrajtuara, për shkak të agjendës së ngarkuar”, ka vijuar ajo.

Sipas Tahirit, ajo është ministrja e parë në Kosovë që e mban Qeveria Kurti, e cila është në detyrë dhe nuk e ka deklaruar pasurinë.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika