Kusari-Lila: Është në interesin e të gjithëve që mos të kemi një eskalim të situatës në veri të Kosovës

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se institucionet e Kosovës, Qeveria e Kosovës, përfaqësuesit legjitim të Kosovës duhet të jenë ata që angazhohen maksimalisht edhe “të tregojnë se kanë trajtimin e njëjtë për gjithë qytetarët pa dallim”

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosjes, Mimosa Kusari-Lila (Autor i fotos: EO)

Kryetarja e Partisë Alternativa dhe njëherësh, Shefe e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se është rritur intensiteti i kërkesave që të këtë marrëveshje për targat e paligjshme “KM” para datës 21 nëntor.

“Është në interesin e të gjithëve, përfshirë institucionet e Kosovës dhe qytetarëve që mos të kemi një eskalim të situatës. Megjithatë kjo çka ka ndodhur aktualisht nuk mund të nxjerr nga binarët një proces i cili pashmangshëm duhet të përmbyllet me një marrëveshje finale dhe normalizim të raporteve që do të vjen përmes njohjes reciproke”, ka deklaruar Kusari-Lila .

“Prandaj çka do që është shkaktuar në teren si rrjedhojë më shumë ikjes së ballafaqimit të vet Vuçiqit me dispozitat e marrëveshjes finale me të pashmangshëm që Kosova duhet të njohur dhe është shtet sovran dhe i pavarur, nuk bënë të humbin fokusin me çështje të situatës së krijuar”, ka shtuar ajo për KosovaPress transmeton Portali Dukagjini.

Sipas saj, institucionet e Kosovës, Qeveria e Kosovës, përfaqësuesit legjitim të Kosovës duhet të jenë ata që angazhohen maksimalisht edhe “të tregojnë se kanë trajtimin e njëjtë për gjithë qytetarët pa dallim”.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika