Kusari-Lila: Kosova, vend i lirisë dhe demokracisë funksionale

Mimoza Kusari pas publikimit të raportit nga "Fondacioni për Inovacion Politik" ka thënë se Kosova është shembull i demokracisë funksionale

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje(VV), Mimoza Kusari-Lila ka publikuar të dhënat e fundit të Fondacionit për Inovacion Politik me bazë në Francë.

Përmes një postimi në Facebook, ajo ka thënë se ky raport i publikuar së fundmi e ka nxjerrë Kosovën si shembull për Rajonin. Sipas saj, Kosova është shembull i demokracisë funksionale.

“Fondacioni për Inovacion Politik me bazë në Francë, që bën matje mbi çështjet politike, ekonomike dhe sociale të shteteve nëpër botë, në raportin e fundit në një sërë çështjesh e ka nxjerrë shumë mirë Kosovën”, ka shkruar Kusari-Lila.

May be an image of text

Sipas raportit, thuhet se 89 për qind e qytetarëve të Kosovës ndjehen se mund të shprehen lirshëm.

“79 për qind e qytetarëve të Kosovës ndjehen se ndryshimet mund të bëhen nëpërmjet votës, ndërsa 73 përqind e qytetarëve të Kosovës besojnë që demokracia funksionon në vendin e tyre”, thuhet tutje në raport.

Sipas deputetes së VV, pas publikimit të këtij raporti, Kosova është vendi i lirisë dhe i demokracisë funksionale.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Publikohen 9 pikat e planit franko-gjerman

Propozimi franko-gjerman për një kornizë të re të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë po konsiderohet si një plan konkret për arritjen e një marrëveshjeje...

Bija e gruas së keqtrajtuar: Nuk kam fjalë ta shpreh...

Bija e gruas së moshuar e cila është keqtrajtuar fizikisht në një qendër për të moshuar në Pejë, nën emocione ka thënë se është...

Të fundit nga rubrika