Kusari-Lila për takimin Kurti-Vuçiq: Serbia gjithmonë ka qenë palë destruktive në dialog

Mimoza Kusari-Lila, shefja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes në Kosovë, ka komentuar takimin planifikuar për datën 14 shtator mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila.

Duke e komentuar takimin e 14 shtatorit në mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, shefja e Grupit Parlamentar të VV-së, Mimoza Kusari-Lila, ka kërkuar nga bashkësia ndërkombëtare të vlerësojë drejt se kush është palë destruktiv.

Kusari-Lila ka thënë se Kosova në vazhdimësi është treguar e përkushtuar në zbatimin e marrëveshjeve me Serbinë.

“Besoj që në vazhdimësi Kosova ka treguar përkushtim për zbatimin e marrëveshjeve. Tash ka kaluar një vit prej është prezantuar plani franko-gjerman. Serbia gjithmonë ka qenë palë destruktive në dialog, siç ishte edhe me zgjedhjet. Presim që të paktën nga bashkësia ndërkombëtare të ketë vlerësim të drejtë dhe të saktë se kush është palë desktruktive dhe kush e ka eskaluar situatën. Kosova nuk mund të jetë njëanshëm subjekt i trajtimit. Jemi të përkushtuar për njohje të ndërsjellët”, ka thënë Kusari-Lila.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika