Kush e nënshkroi sezonin e tyre me stil? 6 fitues dhe 5 humbës nga Abu Dhabi

Disa u siguruan se mund të shkojnë në dimër me buzëqeshje, të tjerë treguan pse do të jenë kaq të lumtur që ky sezon ka mbaruar

Max Verstappen e mbylli vitin e tij të jashtëzakonshëm me një fitore të rehatshme në finalen e sezonit në Abu Dhabi – por nuk ishte aq i qetë për të tjerët.

Lista përzgjedhëse e gjashtë fituesve dhe gjashtë humbësve në Yas Marina.

Verstappen dha një tjetër masterclass në Abu Dhabi, duke marrë fillimisht pozitën e tij të shtatë në pole të sezonit, më pas duke e kthyer atë në fitoren e tij të 15-të të vitit dhe të nëntën në 11 gara.

Pesëmbëdhjetë fitore përputhen me numrin e kombinuar të fitoreve që Alain Prost dhe Ayrton Senna arritën mes tyre në sezonin pothuajse perfekt të McLaren 1988 (ata fituan të gjitha, përveç një gare).

Ai e mbyll vitin e tij të rekordit me 146 pikë – që është gati gjashtë fitore në gara – larg pjesës tjetër të fushës, dhe tani ka fituar në të njëjtën pistë për tre vjet rresht për herë të parë në karrierën e tij.

Verstappen e përfundoi sezonin e tij me stil

Fituesit: Charles Leclerc dhe Ferrari

Kjo ishte një fushatë e vështirë për Leclerc, i cili e filloi vitin duke udhëhequr kampionatin me 46 pikë, por doli jashtë garës për titull dhe iu desh të ndryshonte fokusin për të luftuar për P2.

Vrapuesi i Ferrarit i menaxhoi shkëlqyeshëm gomat e tij në Abu Dhabi, me ekipin e tij që gjithashtu shënoi strategjinë, dhe kjo e ndihmoi atë të zërë vendin e dytë në rrugë – përfundimi më i mirë i Ferrarit në Yas Marina që nga viti 2018.

P2 është gjithashtu përfundimi i tij më i mirë në kampionat (P4 ishte më i miri i tij i mëparshëm) ndërsa podiumi ishte i gjashti i tij në tetë garat e fundit. Dhe P2 në renditjen për Ferrarin ishte rezultati i tyre më i mirë që nga viti 2019.

Ilustrim

Fituesi: Lando Norris
Lando Norris ka qenë një nga pilotët më mbresëlënës në vitin 2022 dhe ai dha një tjetër performancë të shkëlqyer në Abu Dhabi, britaniku duke marrë maksimumin nga një McLaren i cili nuk ka qenë aq i fortë sa ishte vitin e kaluar.

Xhiroja e gjashtë dhe më e shpejtë e çoi numrin e pikëve të tij në 122, 30 më shumë se Esteban Ocon për të siguruar “pushimin më të mirë” në renditjen e pilotëve.

Norris edhe një herë e gjeti veten “më i miri nga të tjerët”

Fituesit: Alpine

Alpine siguroi vendin e katërt në kampionatin e konstruktorëve , duke u shmangur nga McLaren, për të përfunduar një vend më lart se sa arriti vitin e kaluar.

P7 i Esteban Ocon ishte përfundimi i tij më i mirë ndonjëherë në gjashtë starte të Yas Marina dhe përfundimi i tij i 16-të i pikëve në 22 gara, për të barazuar përfundimin e tij më të mirë në fund të vitit në renditjen e tetë.

E vetmja pengesë ishte pensionimi i Fernando Alonso – hera e gjashtë që ai nuk e sheh flamurin me kuadrate – me një rrjedhje uji të dyshuar.

Sezoni i Ocon përfundoi në nivele të larta

Fituesit: Alfa Romeo

Alfa Romeo mund të mos ketë shënuar pikë, por kjo ishte pjesërisht sepse Zhou Guanyu dhe Valtteri Bottas u përqendruan në mbrojtjen e fortë kundër dyshes së Aston Martin në një përpjekje për të mbajtur P6 në kampionat.

Përpjekjet e tyre dhanë rezultat, me Alfa Romeo që përfundoi në nivel pikësh me rivalët e tyre të gjelbër, por duke marrë P6 me mirësjellje për një përfundim më të mirë.

Alfa bëri mjaft për të mbajtur P6 në kampionat

Fituesi: Sebastian Vettel

Po, Sebastian Vettel ishte me fat që mori një pikë falë daljes në pension të Lewis Hamilton. Por gjermani kishte bërë një garë të shkëlqyer në fazën e hershme në fillimin e tij të 299-të dhe të fundit dhe ishte në formë të mirë për P6 nëse ekipi i tij nuk i kishte dhënë një strategji më të ngadaltë me një ndalesë.

Megjithatë, ai u votua si shoferi i ditës nga fansat dhe përfundoi një fundjavë emocionale me disa donuts në fillim-final. Ishte pikët e tij të 10-ta dhe ai e mbyll vitin me më shumë se dyfishin e shokut të tij të skuadrës Lance Stroll.

Sebastian Vettel

Humbësi: Mick Schumacher

Me konfirmimin që erdhi të enjten se Mick Schumacher do të largohej nga Haas në vitin 2023, falë një rikthimi në F1 për Nico Hulkenberg, 23-vjeçari shpresonte për një garë të fortë finale me ekipin. Por një etiketim i ngathët i Latifit në mes të garës i solli atij një penallti prej pesë sekondash – ndërsa me Kevin Magnussen që përfundoi një vend pas Schumacher në P17, sezoni gjerman dhe Haas përfunduan me një zhurmë.

Mick Schumacher

Humbësi: AlphaTauri

Bosi i AlphaTauri, Franz Tost, hyri në vitin duke synuar një përfundim në pesëshen e parë në kampionatin e konstruktorëve, por ata përfunduan duke luftuar për P8 në rastin më të mirë, dhe në fund humbën nga Haas.

Yuki Tsunoda pati një garë të fortë dhe sapo humbi një pikë në vendin e 11-të, ndërkohë që loja e Pierre Gasly për të filluar në softuer nuk ishte e mjaftueshme për ta tërhequr atë në top 10 në garën e tij të fundit për ekipin.

Ilustrim

Humbësi: Nikolas Latifi

Siç tha ai në stilolapsin televiziv, pensionimi i së dielës nuk ishte ashtu si Nicholas Latifi donte t’i jepte fund karrierës së tij në Williams – dhe ndoshta në F1.

Kanadezi luftoi me ritmin gjatë gjithë fundjavës dhe humbi shumë kohë – dhe pësoi dëme – kur u përplas me Mick Schumacher. Një çështje elektrike më pas e detyroi atë të tërhiqej, në një finale zhgënjyese për kanadezin.

Nikolas Latifi

Humbësit: Mercedes

Pas kulmeve të Brazilit, ku Mercedes siguroi një-dy-shin e tyre të parë në dy vjet, Shigjetat e Argjendta u rikthyen në Tokë në Abu Dhabi ndërsa u kthyen në pozitën e tyre të re familjare të tretë në renditje.

George Russell siguroi vendin e tij të 19-të në top pesëshen në 22 gara këtë vit, por Lewis Hamilton pësoi tërheqjen e vetme mekanike të ekipit në vitin 2022, që do të thotë se ata nuk shënuan mjaftueshëm mirë për të rrëmbyer P2 në kampionatin e konstruktorëve nga Ferrari.

Ilustrim

Humbësi: Sergio Perez

Në dy seksionet e para të kualifikimeve, Sergio Perez ishte favorit për të marrë pole position. Por ai nuk e bëri atë së bashku në Q3, dhe ndërsa ai mbylli rreshtin e parë me Verstappen, ai ishte vetëm një vend përpara rivalit të P2, Charles Leclerc.

Meksikani humbi kohë në pozicionin e mesëm pas Verstappen, i cili ishte në një ndalesë, ndërsa shoku i tij i skuadrës ishte në dy, dhe kjo e la atë me shumë për të bërë për të kapur Leclerc me një ndalesë.

Sergio Perez

 

Shija e redaktorit

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Të fundit nga rubrika