Kush është 98-vjeçari i cili thotë se agjëroi 91 muaj të Ramazanit?

Hajredini, nuk ndahet asnjë ditë nga xhamia, qysh para 60-viteve ai jo vetëm që i falë pes vaktet, por vazhdon edhe t'a thërret Ezanin

Rexhep Hajredini, muezini 98-vjeçari nga fshati Kuk i Obojës

Rexhep Hajredini, muezini 98-vjeçar nga fshati Kuk i Opojës, edhe pse në moshë të shtyer ende vazhdon të agjerojë Ramazanin, t’i falë pesë vaktet dhe ta thërras Ezanin.

Hajredini, nuk ndahet asnjë ditë nga xhamia, qysh para 60-viteve ai jo vetëm që i falë pesë vaktet, por vazhdon edhe ta thërras Ezanin, nuk e ndalë askush e asgjë vetëm në rast të ndonjë sëmundje, të cilat nuk janë fare të shpesha tek ai.

Ndonëse 98-vjeçar, Rexhep Hajredini që nga mosha 7-vjeçare e agjëron Ramazanin, nuk i duket i vështirë, e ka vullnetin dhe po e kalon mjaftë lehtë, edhe këtë vit.

Mësusei i tij i parë ishte Hafiz Mehmeti, të cilin nuk e harron asnjëherë, ndonëse ka përcjellur shumë imam të tjerë.

Rexhep Hajredini ka qenë edhe në Çabe pesë herë, dy herë me gruan dhe tre herë vetëm, vend të cilin thotë e shoh edhe ëndërr.

“Ditë më të mira se tani që jemi shliruar nga dyshmanët nuk kemi pasur asnjëherë, agjërimi muaji i shenjtë i Ramazanit urime për të gjithë besimtarët”, ishte mesazhi i tij i fundit.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika