Kuskus me qiqrra, ideale për darkën tuaj

Një pjatë e shijshme, e përzemërt dhe me plotë vitamina , kuskus maroken që është i mbushur me perime të pjekura, qiqra dhe bajame

Sallatat janë të shijshme, të shëndetshme dhe nuk llogariten edhe aq si pjata kryesore e ngopjes.

Por sallata e njohur me emrin kuskus maroken, i ka të gjitha vlerat ushqyese, sa nuk mund të konsumosh diçka tutje, pasi që të ngop mjaftueshëm.

Le të fillojmë procedurën se si t’a bëjmë pjatën kryesore të rëndësishme me produkte që në vete kanë vlera ushqyese.

Pra, çfarë ka në këtë kuskus?

 • perime të freskëta: speca, karrota, qepë,  
 • cilantro dhe nenexhik i freskët
 • limon
 • erëza – shafran i Indisë, qimnon, kanellë dhe koriandër
 • vaj ulliri
 • supë pule me natrium të ulët
 • qiqrat
 • bajame
 • rrush të thatë
 • kuskusi

  Përbërësit kryesor të kuskusit me qiqra

Përbërësit kryesor për kuskus:

 • 1 e ½ gotë kuskus i imët
 • 1 e ½ gotë ujë
 • 150 gr qiqra të konservuara
 • 2 kastraveca të prera në formë kubëza
 • ½ spec i gjelbër i prerë në formë kubëza
 • 3 rrepa të prera hollë
 • 2 lugë gjelle bajame
 • 2 lugë gjelle ullinj
 • 2 qepë të reja e të grira imët

Përbërësit kryesor

 • ¼ gotë vaj ullini
 • ¼ gotë lang limoni
 • 1 thelb hudhër (e grirë)
 • 1 lugë gjelle mjaltë
 • ½ lugë çaji kripë
 • ¼ lugë çaji piper i zi
 • Puna si të vazhdojmë tutje:

Hapi 1

hap pas hapi

Vendos ujin në tenxhere dhe vloje mirë.

Pastaj shto pak kripë dhe kuskusin.

Përzije masën mirë dhe vendose kapakun e tenxherës sipër.

Largo tenxheren prej zjarrit dhe leje me pushu kuskusin rreth pesë minuta; deri sa të i shteret uji. Me lugë druri ose pirun përzieje ngapak kuskusin dhe leje me u ftoftë për 10 minuta.

Hapi 2

Perimet i prejmë në copëza të imëta.

Perimet e prera dhe të lëna hazër

Shto në një enë lëngun e limonit, mjaltën, hudhrën dhe përziejë mirë.
Servoje sallatën si pjatë.

Shtoji masës kripë dhe biber sipas dëshirës. Perimet bashkë me kuskusin vendosi në një enë të thellë. Shto përbërësit kryesor dhe përzije sallatën mirë.

Mos harro me ia shtu edhe djathin e imtësuar.

Dhe ja si duket pjata përfundimtare.

Përfundimi

 

Shija e redaktorit

Granit Xhaka shpallet lojtari më i mirë i ndeshjes Hungari-Zvicër

Zvicra e ka nisur jashtëzakonisht mirë Kampionatin Evropian që po mbahet në Gjermani. “Helvetikët” triumfuan 1:3 ndaj Hungarisë në ndeshjen e cila u zhvillua në...

Fillon ndeshja mes Spanjës dhe Kroacisë

Ka filluar ndeshja e parë e Grupit B mes kombtarës së Spanjës dhe  asaj të Kroacisë. Në këtë grup bëjnë pjesë edhe Shqipëria e Italia,...

Spanjë – Kroaci, formacionet zyrtare: De La Fuente dhe Dalic...

Kombëtarja e Spanjës dhe ajo e Kroacisë kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare për ndeshjen e parë në Euro 2024. “La Roja” do të përballen me...

Të fundit nga rubrika