Kuvendi debaton sot për politikën e jashtme

Kuvendi i Kosovës

Kuvendi i Republikës së Kosovës sot mbanë seancë plenare, ku për rend dita ka debatin parlamentar për politikën e jashtme të vendit.

Sipas kalendarit të aktiviteteve të Kuvendit, seanca plenare do të fillon në orën 13:00.

Që nga njohja e Izraelit, Kosova nuk ka pranuar më asnjë njohje. Gjithashtu, edhe në vitin që lamë, vendi nuk është pranuar në asnjë organizatë ndërkombëtare.

Kuvendi i Kosovës

Moratoriumi që ishte pjesë e Marrëveshjes së Uashingtoni i cili ishte në fuqi deri në shtator të vitit që lamë është konsideruar sanksionues për vendin, mirëpo, tashmë janë mbi gjashtë muaj prej se kur ka kaluar dhe nuk është parë asnjë hap konkret drejt sjelljes së ndonjë njohje apo anëtarësimi të vendit në ndonjë mekanizëm ndërkombëtarë.

Partitë opozitare dhe shoqëria civile kritikojnë institucionet për ngërç dhe për mungesë të konsolidimit dhe plani konkret për politikë të jashtme.

Marrëveshja e Uashingtonit

Shkarkimet e ambasadorëve dhe stafit diplomatikë, nga ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla, kishin lënë ambasadat për një kohë të gjatë të zbrazura, gjë që ishte kritikuar për mungesë vizioni diplomatik.

Nga ana tjetër, në ekzekutiv thonë se nën udhëheqjen e tyre politika e jashtme ka qenë prioritet dhe asnjëherë më shumë nuk ka pasur vizita bilaterale.

E para e vendit, presidentja Vjosa Osmani muaj më parë kishte thënë se Kosova meriton që të njihet nga gjitha bota demokratike, nga të gjitha shtetet anëtare të OKB-së sepse nuk ka asnjë arsye qoftë historike, politike e ligjore që do t’i jepte dikujt arsye që të mos e njihte Kosovën.

Por, edhe kjo është kritikuar për qasjen ndaj politikës së jashtme, madje nga subjektet opozitare është quajtur “noterë” e  qeverisë Kurti.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika