Kuvendi mban seancë, do të propozohet caktimi i Komisionit Hetimor për Energji

Gjatë seancës do të procedohen 40 nënshkrimet nga LVV-ja për formimin e komisionit hetimor për sektorin e energjisë

Salla e Kuvendit të Kosovës

Kuvendi i Kosovës, të enjten e 28 prillit do të mbajë seancë plenare, ku në rend dite do të jetë propozimi i 40 deputetëve për caktimin e Komisionit Hetimor Parlamentar, lidhur me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Kosovës.

Kjo pasi të mërkurën e 27 prillit, Lëvizja Vetëvendosje ka deklaruar se gjatë seancës plenare do të procedojë 40 nënshkrime për formimin e këtij komisioni.

Ndryshe nga kërkesa opozitare, mazhoranca do të përfshijë zgjerimin e hetimeve për sektorin e energjisë që nga shpallja e pavarësisë e deri në qeverinë aktuale.

Shefja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se komisioni i propozuar nga ta do të jetë ndryshe nga ai i opozitës.

Sipas saj, ky komision përveç pikave të kërkuara nga opozita, do të përfshijë hetimin e sektorit të energjisë që nga shpallja e pavarësisë e deri në ditët e sotme.

Lidhur me këtë, shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, ka thënë se si parti opozitare do ta përkrahë themelimin e dy komisioneve hetimore për energji.

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi

Ai për RTV Dukagjini, ka theksuar se është e çuditshme se si pushteti kërkon themelimin e komisionit hetimor.

“Së pari duhet të formohet komisioni hetimor i kërkuar nga Partia Demokratike e Kosovës, pastaj komisioni hetimor parlamentar i kërkuar nga pushteti, që është e pazakontë që pushteti të kërkojë komision hetimor parlamentar, sepse i ka mekanizmat e shtetit, i ka policinë, prokurorinë, gjykatat të cilat mund të bëjnë hetim kriminal”, është shprehur Gashi.

Ndërkaq, kryetari i Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, Ferat Shala, ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje përmes iniciativës së saj, po tenton ta zvarritë procesin e krijimit të komisionit të kërkuar nga opozita.

“Kjo është orvajtja e radhës e mazhorancës për ta bllokuar nismën opozitare, për ta bllokuar nismën e PDK-së, për ta zbardhur të vërtetën mbi keqmenaxhimin në sektorin energjetik”, ka thënë ai në një prononcim për RTV Dukagjinin.

Kryetari i Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, Ferat Shala

Sipas tij, ligjshmëria e kërkesës së Partisë Demokratike të Kosovës është e padiskutueshme, andaj siç ka theksuar ai, çdo përpjekje mund të krahasohet me një lloj diversioni politik.

Gjatë kësaj seance, në rend ditë është edhe shqyrtimi i dytë i Projektligjit për mbrojtjen e sekreteve tregtare.

Po ashtu, do të bëhet zgjedhja e një anëtari të Bordit të Radiotelevizionit të Kosovës, nga radhët e komuniteteve të tjera me shumicë.

Në rend dite do të jetë edhe zgjedhja e tre anëtarëve të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. Gjithashtu edhe formimi i Organit Përzgjedhës të Pavarur për përzgjedhjen e anëtarëve në Organin Shqyrtues të Prokurimit.

Ndryshe, më 19 prill, kuvendi i Kosovës kishte dështuar t’i miratojë katër marrëveshjet ndërkombëtare, të cilat ishin në rend dite në seancën e sotme.

Këto marrëveshje nuk janë hapur për votim, pasi partitë opozitare kanë lëshuar sallën e kuvendit si formë proteste që pozita nuk përkrahi një mocion, që do të fuste në rend dite formimin e komisionit hetimor parlamentar për situatën me krizën energjetike.

Kuvendi i Kosovës dështon në miratimin e marrëveshjeve ndëkombëtare, miratohen disa projektligje

Shija e redaktorit

Përparësitë e Kosovës si shtet i asocuar në Asamblenë Parlamentare...

Një hap afër anëtarësimit në NATO, kështu së paku po konsiderohet nga politikanët të jetë afruar Kosova, tash që e morri statusin si vend...

Osmani në takim me kryesuesit e KGJK-së dhe KPK-së: Urgjent...

Presidentja Vjosa Osmani priti në takim kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe kryesuesin e Këshillit Prokurorial të Kosovës. Ajo ka pritur në takime...

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

Të fundit nga rubrika