Kuvendi miraton tri projekt ligje

Kuvendi i Kosovës

Në seancën e së enjtes, Kuvendi ka miratuar tri projekt ligje, të cilat kishin mbetur pa u hedhur në votim në seancën e kaluar.

Në seancë u miratuan në parim Projektligji për ndryshimet dhe plotësimet e Ligjit për tokën bujqësore, Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për kimikate dhe Projektligji për Ushqim.

Këto projektligje i votuan vetëm deputetët e pozitës, pasi që ata të opozitës nuk morrën pjesë në votim.

Mungesa e disa deputetëve të komuniteteve ka bërë që projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për vetëqeverisjen lokale të shtyhet për një seancë tjetër.

 Miratohet Projektligji për vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive të Pavarura

Është miratuar në parim Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive të Pavarura.

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka thënë se me votimin e  projektligjit akademia e drejtësisë nuk do t’i japë llogaridhënie Kuvendit por sistemit gjyqësor, apo Këshillit Gjyqësor të Kosovës.

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla

Po ashtu sipas Sveçlës, do të bartet nga Kuvendi i Kosovës tek Ministria e Drejtësisë.

Bartje të llogaridhënies do të pësoj edhe Agjencia për menaxhimin e komplekseve memorialë, e cila me votimin e projekt ligjit do t’i raportojë Ministrisë së Kulturës.

“Autoriteti i Aviacionit Civil që aktualisht është agjencia e pavarur që i përgjigjet Kuvendit, bëhet agjenci rregullatore në kuadër të Qeverisë me elemente të mbikëqyrjes së performancës nga ministri kompetent për transport”, ka thënë ai.

Nuk miratohet rezoluta nga debati për rritjen e çmimeve dhe Projektligji për Festat Zyrtare

21 vota për, kundër asnjë dhe 63 kanë abstenime kanë bërë që rezoluta për debatin parlamentar në lidhje me rritjen e çmimeve të mos miratohet.

Kjo pikë kishte mbetur nga seanca e jashtëzakonshme e 15 marsit.

Ndërkaq, nuk u votua as projektligji për festat zyrtare, për të cilin nevojiteshin edhe dy të tretat e votave të pakicave.

Propozuesi i këtij Projektligji, deputeti Fridon Lala propozoi që kjo pikë të shtyhet sërish në një  nga  seancat e ardhshme.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika