Lajçak merr medalje nga shteti i tij për kontribut në diplomaci

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, sot është dekoruar me një çmim nga vendi i tij për kontribut në diplomaci

Në anën e majtë, Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ndërsa në anën e djathtë, Ministri i Jashtëm sllovak, Miroslav Wlachovsky.

Ministri i Jashtëm sllovak, Miroslav Wlachovsky, i ka ndarë emisarit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, Medaljen për Shërbimet ndaj Diplomacisë Sllovake, që është çmimi më i lartë i MPJ-së sllovake për një diplomat.

“Pata rastin të takohem me mikun dhe kolegun tim, ministrin e Jashtëm, Miroslav Wlachovsky, për një diskutim produktiv dhe të thellë sot. Faleminderit për çmimin prestigjioz që ma dha Ministria e Jashtme për kontributin tim në diplomacinë sllovake. Jam thellësisht i nderuar që e pranoj!”, ka shkruar Lajçak në Twitter.

Për dhënien e këtij çmimi shkroi edhe kryediplomati sllovak. Ai tha se me Lajçakun foli edhe për Ballkanin dhe BE-në.

Medalja për Shërbimet ndaj Diplomacisë Sllovake./ Foto: Miroslav Lajçak në Twitter.

“Më vjen mirë që takova mikun tim, një ish-koleg, Miroslav Lajçak në margjinat e FAC-së sot dhe i dhashë çmimin më të lartë të MPJ-së – Medalja për Shërbimet ndaj Diplomacisë Sllovake. Ne kemi diskutuar çështjet e fundit globale dhe vlerësoj njohuritë e tij mbi Ballkanin dhe zgjerimin e BE-së”.

Ndryshe, Lajçak, një politikan dhe diplomat sllovak, ka qenë edhe ish-ministër i Punëve të Jashtme i Sllovakisë.

Përveç kësaj, Lajçak shërbeu edhe si president i Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara për sesionin e 72-të nga viti 2017 deri në vitin 2018.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika