Lajçak: Nëse nuk ka Asociacion, nuk ka marrëveshje

Parakusht për zbatimin e planit franko-gjerman sipas emisarit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak është zbatimi i Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe në Kosovë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq me emisarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak.

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, ka thënë se parakusht për zbatimin e planit evropian është themelimi i Asociacionit me Komuna me shumicë serbe.

Sipas Lajçakut, propozimi i Bashkimit Evropian flet për normalizim të marrëdhënieve, jo ​​për kapitullim.

“Asociacioni i Komunave Serbe duhet të formohet sepse nuk ka marrëveshje pa formimin e Asociacionit”, ka deklaruar Lajçak për RTS, përcjell Dukagjini.

Më tej, ai ka thënë se qëllimi në takimin në Ohër nuk është që të humbasë dikush.

“Nuk është që dikush të fitojë apo të humbasë, por qëllimi është të kërkojmë një situatë të favorshme dhe të hapim derën evropiane”, ka përfunduar ai.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika