Lajçak pas takimit me Vuçiq: I morra reagimet, tani do t’i finalizojmë përgatitjet para takimit në Ohër

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq me emisarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak.

Pak detaje ka  dhënë emisari i BE-së, për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, pas takimit me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq.

Lajçak, tha se tashmë i kanë mendimet nga të dyja palët, Kosova dhe Serbia, për planin e zbatimit të marrëveshjes të propozuar nga BE.

“Përfundova takimin tim të dytë me presidentin Aleksandër Vuçiq,  për të dëgjuar komentet e tij mbi Aneksin e Zbatimit dhe rrugën përpara për Marrëveshjen e BE-së. Pasi kemi marrë reagime nga të dyja palët, tani do të finalizojmë përgatitjet tona përpara takimit në Ohër të shtunën”, ka thënë ai.

Ndryshe, Lajçak, gjatë ditës së martë deklaroi se nuk do të ketë marrëveshje nëse nuk themelohet Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe.

Kurse, në nga krerët e institucioneve të Kosovës, nuk është mohuar themelimi i Asociacionit, por insistojnë se ai do të bëhet vetëm duke e respektuar Kushtetutën e vendit.

Shija e redaktorit

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

Të fundit nga rubrika