Lajçak pas takimit me Vuçiq: Themelimi i Asociacionit element kyç për stabilitet

Miroslav Lajçk pas takimit me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq ka thënë se themelimi i Asociacionit është element kyç për stabilitet

Përfaqësuesi special i BE-së për dialogun midis Prishtinës dhe Beogradit, Miroslav Lajçak, i dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, Gabriel Ecobar dhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiq

Përfaqësuesi special i BE-së për dialogun midis Prishtinës dhe Beogradit, Miroslav Lajçak, pas takimit me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq dhe përfaqësues të BE-së dhe ShBA-së ka thënë se themelimi i Asociacionit të Komunave me shumicë serb është element kyç për stabilitet.

Lajcak tha se Vuçiq tregoi “një qasje të përgjegjshme dhe vullnet për të marrë vendime të vështira në interes të paqes dhe perspektivës evropiane për Serbinë”, shkruan “N1”

Ndërkaq, gjatë ditës së premte Lajcak së bashku me këshilltarët për polikë të jashtme dhe siguri të Kancelarit të Gjermanisë, Olaf Scholz dhe të Presidentit të Francës, Emmanuel Macron, Jens Plötner dhe Emmanuel Bonne, këshilltarin diplomatik të Kryeministres së Italisë,  Giorgia Meloni, Francesco Maria Talò dhe të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar kanë qëndruar në Prishtinë.

Ku në një njoftim të Kryeministrisë thuhet se kryetemë diskutimi ishte plani evropian, ose sic njihej ndryse plani franko-gjerman.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesa për fëmijët e lindur nga viti...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët të shtunën, për hapjen e aplikimit për fëmijët e lindur nga 1 janari i vitit...

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Të fundit nga rubrika