Lajçak përfundon takimet me opozitën, tregon çfarë diskutoi me ta

Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak

Pas takimeve me liderët e partive opozitare në Kosovës, emisari i BE-së për dialog, Miroslav Lajçak, ka dhënë detaje për çfarë është diskutuar.

Ai, në një prononcim për media, tha se qëllimi i takimeve ishte që opozita të njoftohej për ecurinë e dialogut dhe pritshmëritë e komunitetit ndërkombëtar, sa i përket takimit të 18 marsit në Ohër.

Ai tha se është e rëndësishme që opozita nuk u njoftua nga mediat apo kuvendi, por direkt nga ai.

“I informomova për procesin për pritjet e komunitetit ndërkombëtar, ua shpjegova pozicionet e palëve, është gjithçka pjesë e përgatitjes për takimin e 18 marsit. Është e rëndësishme që nuk u njoftuan vetëm përmes mediave apo kuvendit, u njoftuan përmes meje, takimi e arriti qëllimin që kishim”, ka thënë ai.

Takimi i fundit i Lajçak, në vazhdën e atyre me opozitën, ishte me kryetarin e LDK-së, Lumir Abdixhiku. Pas takimit, Abdixhiku nuk pranoi të deklarohej për media. Ditë më parë, ai kishte deklaruar se LDK nuk do të votonte pro marrëveshjes Kosovë-Serbi, siç është aktualisht.

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika