Lajçak shkruan për takimet që pati me Kurtin, Vuçiqin, Bisilim e Petkoviqin – kryetemë e takimeve përshkallëzimi i situatës

Mioslav Lajçak, i dërguar i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ka zhvilluar takime me liderët kyç të të dy vendeve për të diskutuar situatën aktuale në veri të Kosovës dhe për të arritur de-përshkallëzim të tensioneve

I dërguar i posaçme i Bashkimit Evropian, për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Mioslav Lajçak ka shkruar për takimet që ka pasur me Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, presidentin e Serbisë Aleksandar Petkoviqin dhe për takimet me kryenegociatorë e Kosovës dhe Serbisë.

Fillimisht ai ka thënë se sa kishte qenë në Greq, ishullin e Kretës është takuar me Kurtin.

“Ne u angazhuam në një bisedë të gjatë dhe konstruktive për situatën aktuale në veri të Kosovës dhe rrugën drejt de-përshkallëzimit, në përputhje me deklaratën e BE27 nga 3 qershori dhe zbatimin e të gjitha marrëveshjeve të Dialogut” , ka shkruar Lajçak.

Më tutje ai  ka treguara  se kur është kthyer në Bruksel është takuara dhe me kryenegociatorin e Kosovës Besnik Bislimi dhe me kryenegociatorin e Serbisë Petar Petkoviqin.

“I kushtuam orë të gjata diskutimeve mbi një listë gjithëpërfshirëse të çështjeve të Dialogut, duke përfshirë zbatimin e Marrëveshjes së 27 shkurtit dhe de-përshkallëzimin e nevojshëm në veri. Ne ramë dakord që të vazhdojmë këto diskutime dhe punën tonë për disa dokumente në periudhën e ardhshme”, ka njoftuar Lajçak.

Ndërkohë ai ka sqaruar se është takuar dhe me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq.

“Ne ramë dakord për rëndësinë që urgjentisht të ndërmerren hapa për të de-përshkallëzuar situatën në veri të Kosovës dhe për të bërë përparim të shpejtë në normalizimin e marrëdhënieve”, ka përfunduar Lajçak.

Shija e redaktorit

Dukagjini Resort – Ky është projekti përrallor 80 milionësh që...

Një projekt përrallor ka nisur të realizohet në Shëngjin. Ai po realizohet nga Dukagjini Resort, ku plani fillestar është për ndërtimin e disa objekteve e...

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Të fundit nga rubrika