Lajçak takon përfaqësues të shteteve të BE-së që nuk e kanë njohur Kosovën

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka zhvilluar një sërë takimesh me përfaqësues të shteteve të BE-së që nuk e kanë njohur Kosovën

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për Dialogun Prishtinë-Beograd, Miroslav Lajçak

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka nisur një sërë takimesh me vendet që ende nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovën.

Me anë të postimeve në llogarinë e tij në Twitter, Lajçak ka njoftuar për takimet e tij me zyrtarë të lartë të Spanjës, Sllovakisë dhe Qipros.

Gjatë takimit të tij me përfaqësuesin e qeverisë spanjolle, Lajçak ka diskutuar për çështjen e dialogut, dhe përshpejtimin e procesit.

Ai ka thënë se është i nevojshëm progresi drejt normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“U takova me Joss Manuel Albares për ta përditësuar atë për gjendjen e lojës në Dialog. Ne kemi nevojë për progres të shpejtë drejt normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në këtë moment kritik. Mirënjohës për Spanjën, për mbështetjen e fortë ndaj përpjekjeve të BE-së”, është shprehur ai.

Lajçak po ashtu është takuar edhe me ministrin e Jashtëm të Sllovakisë, Rastislav Kacer.

Ai e ka vlerësuar mbështetjen e Sllovakisë për të ardhmen e rajonit.

“E informova për vizitën time të fundit dhe përpjekjet tona për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. E vlerësoj mbështetjen e fortë për të ardhmen e rajonit”, shkroi emisari i BE-së.

Pos këtyre, emisari i BE-së është takuar edhe me ministrin e Jashtëm të Qipros, Ioannis Kasoulides.

Sipas Lajçak, ky takim ishte i dobishëm për diskutim lidhur me dialogun.

“Përshëndes diskutimin e ngrohtë, miqësor dhe të hapur me ministrin e Jashtëm të Qipros, Ioannis Kasoulides. Ishte shumë e dobishme të diskutojmë të fundit në dialogun e lehtësuar dhe të shkëmbejmë pikëpamjet tona”, shkroi ai.

Pesë shtetet anëtare të BE-së që nuk e kanë njohur Kosovën janë, Rumania, Sllovakia, Qipro, Greqia dhe Spanja.

Pesë vendet e BE-së që akoma nuk e njohin pavarësinë e Kosovës llogariten ndër pengesat kryesore në këtë synim.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika