Lajqi për aksidentet në Kosovë: Faktori njeri është dominant

Njohësi i komunikacionit, Naser Lajqi ka thënë se faktori njeri është determinanta për aksidentet në Kosovë. Ai ka bërë thirrje që qendrat e kontrollit teknik të mos lejojnë të lëvizin automjetet që kanë një vjetërsi të madhe dhe të kontrollohen më shumë

Naser Lajqi- Njohës i komunikacionit në lidhje direkte në emisionin "Five"

“Në Gjykatat e Kosovës, shpejtësia në komunikacion merret vetëm si numër”, kështu ka deklaruar njohësi i komunikacionit, Naser Lajqi.

Lajqi në një lidhje direkte në emisionin “Five”, ka thënë se faktori dominant për shkaktimin e aksidenteve në trafik është faktori njeri, duke shtuar se në Gjykatat e Kosovës dyfishimi i shpejtësisë në një rrugë ku nuk është e lejuar, nuk merret si diçka e jashtëzakonshme.

“Faktorin rrugë nëse e shikojmë në analizat që bëhen për aksidente të veçanta, nuk është një përqindje e madhe, 10-12%, por faktori njeri është dominant që po ndikon në rritjen e numrit të akisdenteve, sidomos kur ka fluks të madh të automjeve që po qarkullojnë kohëve të fundit”, ka deklaruar Lajqi.

Sipas Lajqit, dy rrugë në Kosovë janë shumë të rrezikshme, rruga Prishtinë-Podujevë dhe ajo për Prishtinë-Gjilan.

Ai ka thënë se për këto rrugë përgjegjësinë duhet ta ketë Ministria e Infrastrukturës, ndërsa për rrugët lokale duhet të merret Komuna.

Naser Lajqi- Njohës i komunikacionit në lidhje direkte në emisionin “Five”

Sa i përket shenjave të komunikacionit, Lajqi ka thënë se ka mungesë të tyre sepse siç thotë ai kur llogariten ekspertizat kemi probleme të jashtëzakonshme.

Sipas tij, faktori njeri është dominant që bën dëm në trafik, ndërsa faktori i automjeteve është 0,6% fajtor.

Ndër të tjera, Lajqi ka theksuar që qendrat e kontrollit teknik të mos lejojnë të lëvizin automjetet që kanë një vjetërsi të madhe dhe të kontrollohen më shumë.

Ndërsa sa i përket Policisë së Kosovës, ai ka thënë se janë mjaft të rreptë në dënime dhe janë duke monitoruar rrugët, por që sipas tij nuk mund të bie e tërë përgjegjësia te ata, por edhe te përgatitja e kuadros nëpër shkolla që e marrin shpejtësinë vetëm si numër.

Ai ka bërë thirrje që të vetëdijësohet masa dhe të ketë kujdes në kontrollin teknik të automjetit dhe të kontrollimit të shpejtësisë në komunikacion.

Ndryshe, mëngjesin e së premtes, dy persona kanë mbetur të vdekur në magjistralen Podujevë – Prishtinë, si pasojë e një aksidenti.

Lajmin për portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësja e Policisë për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti.

Ajo ka thënë se në aksident përveç dy personave që kanë humbur jetën, ishin edhe dy fëmijë të cilët janë dërguar për tretman mjekësor.

“Si pasojë e aksidentit lëndime të rënda trupore kanë pësuar katër persona, dy prej tyre nuk kanë arritur t’i përballojnë plagët dhe të njëjtit kanë ndërruar jetë . Vdekjen e tyre e ka konstatuar ekipi mjekësor në vendngjarje. Trupat e viktimave: Sh.S, mashkull, 36 vjeç dhe M.S, femër, 35 vjeç janë dërguar për obduksion në Institutin e Mjekësisë Ligjore, ndërsa dy personat tjerë të lënduar (fëmijë) janë dërguar për tretman mjekësor”, ka thënë Ahmeti për Portalin Dukagjini.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Tahiri: Nëse nuk ekzekutohen pagat brenda pesë ditëve, do të...

Shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se mësimi në Kosovë filloi në mënyrën më të keqe të mundshme. “Sepse nxënësit, mësimdhënësit...

Të fundit nga rubrika