Lama: VV ka humbur betejën

Ish ambasadorja e Kosovës në Itali, Alma Lama, ka cilësuar betejën e Vetvendosjes si të humbur

Këtë herë, “kauza” e opozitës është cilësuar si “e duhur” nga analistët e emisionit të mbrëmjes së sotme në Debat Plus.

Ish ambasadorja e Kosovës në Itali, Alma Lama, e ka cilësuar raportin “Freedom House” si raport serioz i shtruar nga struktura të brendshme dhe analistë te jashtëm. Sipas Lamës, Vetvendosja nuk ka vullnet për një komision të tillë që do ishte transparent mbi subvencionet e energjisë dhe kjo e bën Vetvendosjen të jap një shembull të keq.

“Qytetarët kanë të drejtë të dinë dhe VV ka humbur betejën”, ka thënë ajo.

Sipas analistit Ylli Hoxha, përparësia e opozitës është përzgjedhja e betejës dhe këtë të fundit po e bën siç duhet.

“Vetvendosja ka reagu dhe ka reagu gabim. Kjo i ka kriju një mundësi opozitës dhe kjo e fundit po kërkon transparencë. Kjo është formë intelegjente e saj”, ka thënë Hoxha.

Pas një videoje të Mimoza Kusari Lilas, të transmetuar në emisionin Debat Plus me Ermal Pandurin, Visar Ymeri ka thënë se pajtohet me mendimin e Hoxhës duke shtuar se reagimi nga përfaqësuesit e Vetvendosjes duhej t’i konfirmonte dyshimet qytetarëve.

“Mënyra si reagoi Lila është reagimi tipik kur don me mbyll një komision hetimor”, ka shtuar Ymeri.

“Freedom House” është një organizatë jofitimprurëse, e financuar nga qeveria amerikane në Washington DC e cila kryen kërkime mbi demokracinë, lirinë politike dhe të drejtat e njeriut.

E përshkruajnë veten si një “zë i qartë për demokracinë dhe lirinë në mbarë botën”.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika