“Landsman themeloi Departamentin e Psikologjisë në Universitetin e Prishtinës në vitin 2001”

Ministrja e Arsimit në Kosovës, Arbëre Nagavci ka deklaruar se me kënaqësi të madhe e ka nderuar profesorin Dr. Moshe Landsman, i cili ka dhënë  një kontributin të gjatë Kosovë duke themeluar Departamentin e Psikologjisë në Kosovën e pas luftës në vitin 2001.

Sipas Nagavcit kontributi i profesorit Landsman ishte i jashtëzakonshme për shoqërinë kosovare e cila sa po kishte dalë nga  lufta dhe nevoja për trajtim psikologjikë kishte qenë madhe për shkak të pasojave të luftës.

“Landsman themeloi Departamentin e Psikologjisë në Universitetin e Prishtinës në vitin 2001. Themelimi i Departamentit të Psikologjisë në periudhën e pasluftës Kosovës, ishte shumë i rëndësishëm për trajtimin e shëndetit mendor të popullatës së përgjithshme”, ka shkruar në Twitter Nagavci.

“Mirënjohje e përjetshme për përkushtimin dhe vizionin e palodhur të Profesor Landsman dhe për gjithçka që ai ka bërë për Kosovën”, ka përfunduar ministrja e Nagavci.

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika