Latifi takohet me ambasadoret e Izraelit për trajnimin e profesionistëve shëndetësorë të Kosovës

Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, Rifat Latifi ka zhvilluar një takim me Ambasadoren e Izraelit në Kosovë, Tamar Ziv dhe Ambasadoren e Kosovës në Izrael, Ines Demiri për dërgimin e profesionistëve shëndetësorë të Kosovës për trajnim në Izrael

Ministria e Shëndetësisë, përmes një postimi në rrjetin social ‘Facebook’ ka njoftuar se ministri Latifi ka takuar Ambasadoren e Izraelit në Kosovë, znj. Tamar Ziv së bashku me Ambasadoren e Kosovës në Izrael, znj. Ines Demiri.

Ai ka falënderuar ambasadoren Ziv për bashkëpunimin e vazhdueshëm drejt avancimit të kapaciteteve shëndetësore të Kosovës dhe mundësisë së trajnimit në nivel të lartë.

‘’Në këtë takim Ministri Latifi falënderoi Ambasadoren Ziv për bashkëpunimin e shkëlqyeshëm drejt avancimit të kapaciteteve shëndetësore të Kosovës, fillimisht duke mundësuar që tre profesionistë shëndetësorë nga Kosova të shkojnë në Izrael gjatë muajit qershor, për të marrë  pjesë në trajnimin e nivelit të lartë “Menaxhimi i shërbimeve shëndetësore në kohë krizash”, që organizohet nga Agjencia e Izraelit për Zhvillim dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar “MASHAV”, është shkruar në njoftimin e ministrisë.

Gjatë falënderimit për bashkëpunim, Latifi ka thënë se përmes këtij trajnimi të mundësuar për menaxherët shëndetësorë të Kosovës do të kontribuohet në forcimin e ekspertizës menaxheriale shumë të nevojshme për të ardhmen.

Në njoftimin e Ministrisë thuhet se në këtë takim u bisedua edhe për bashkëpunimet e tjera që kanë të bëjnë në fushën e shëndetësisë, sidomos në trajnimin e stafit shëndetësor të Kosovës, duke sjellë edhe ekspertë nga Izraeli në Kosovë për disa prej shtyllave kryesore të transformimit të shëndetësisë së vendit.

Së fundmi, Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi ka shpalosur planin e tij të transformimit të shëndetësisë së Kosovës në Valhalla-New York, në konferencën shkencore të 19-të vjetore Louis R.M.Del Guercio- si profesor vizitues dhe i shquar i hulumtimeve shkencore.

Latifi shpalos planin e transformimit të shëndetësisë së Kosovës në New York

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika