Lavrov: Heqja e sanksioneve kundër Rusisë është pjesë e bisedimeve për paqe me Ukrainën

Ukraina dhe Rusia nuk kanë mbajtur bisedime ballë për ballë për të siguruar paqe që nga 29 marsi, atmosfera është acaruar mbi akuzat e Ukrainës se trupat ruse kryen masakra ndaj civilëve derisa u tërhoqën nga zonat afër Kievit. Ndërkaq, Moska i ka mohuar këto pretendime

Heqja e sanksioneve të vendosura ndaj Rusisë, është pjesë e negociatave për paqe ndërmjet Moskës dhe Ukrainës, negociata të cilat janë të vështira, po vazhdojnë çdo ditë, ka thënë Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov të shtunën, raporton Reuters.

Kievi paralajmëroi të premten paralajmëroi se bisedimet për t’i dhënë fund pushtimit rus, tashmë në muajin e tretë, janë në rrezik të kolapsojnë.

“Aktualisht, delegacionet ruse dhe ukrainase po diskutojnë çdo ditë përmes video-konferencave për një traktat të mundshëm në mes të dy vendeve”, tha Lavrov për agjencinë zyrtare të lajmeve të Kinës Xinhua të publikuar në faqen e internetit të Ministrisë së Jashtme ruse.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, ka këmbëngulur që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës nga Rusia më 24 shkurt se sanksionet perëndimore ndaj Rusisë duhet të forcohen dhe nuk mund të jenë pjesë e negociatave.

Ukraina dhe Rusia nuk kanë mbajtur bisedime ballë për ballë për të siguruar paqe që nga 29 marsi, atmosfera është acaruar mbi akuzat e Ukrainës se trupat ruse kryen masakra ndaj civilëve  derisa u tërhoqën nga zonat afër Kievit. Ndërkaq, Moska i ka mohuar këto pretendime.

Veprimet e saj në Ukrainë Moska i quan një “operacion special” për të demilitarizuar dhe “denazifikuar” fqinjin e saj. Ukraina dhe Perëndimi thonë se Rusia nisi një luftë të paprovokuar ndaj Ukrainës.

“Axhenda e bisedimeve përfshin gjithashtu, ndër të tjera, çështjet e denazifikimit, njohjen e realiteteve të reja gjeopolitike, heqjen e sanksioneve, statusin e gjuhës ruse”, tha Lavrov, pa dhënë shumë detaje.

“Ne jemi për vazhdimin e negociatave, edhe pse ato janë të vështira”, tha Lavrov.

Aleatët perëndimorë të Ukrainës kanë vendosur sanksione gjithëpërfshirëse ndaj Moskës. Ata kanë ngrirë rreth gjysmën e rezervave shtetërore të arit dhe valutës së huaj të Rusisë, duke goditur ekonominë e Rusisë dhe duke e vendosur atë në prag të falimentimit.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika