LDK-ja nuk e përkrahu marshin për drejtësi, Gashi: Nuk e kuptoj pse nuk ishte aty të paktën formalisht

Marshi “Liria ka emër” mblodhi afërsisht 100 mijë marshues në kryeqytetin e Prishtinës, por në të nuk ishte pjesë LDK-ja. Sipas Gashit, nuk është e rastësishme që një parti politike vendos të mos e përkrah një kauzë të tillë. Ai thotë se LDK-ja do të duhej të ishte prezente të paktën në mënyrë formale

Dardan Gashi

Lidhja Demokratike e Kosovës(LDK) nuk ishte në mesin e subjekteve politike, të cilat mbështetën marshin për drejtësi të organizuar nga platforma “Liria ka emër”, në mbështetje të ish-krerëve të UÇK-së.

Një veprim i tillë ndonëse i pakuptueshëm, u vlerësua si jo i rastësishëm nga ana e analistit Dardan Gashi.

“Nuk është e rastësishme që ti si një parti politike [LDK] vendos të mos e përkrahësh një diçka të tillë. Për mua problematike, sepse kur lypim drejtësi, lypim drejtësi. Nuk ishte fushatë për të kërkuar mosdrejtësi. Nuk e kuptoj pse LDK-ja nuk ishte aty të paktën formalisht. Edhe VV-ja hyri si me zor”, deklaroi ai.

Krahas kësaj, i njëjti tha se nuk duhet përjashtuar mundësia se një gjë e tillë mund të përdoret edhe për qëllime politike nga subjektet politike në vend.

Marshi “Liria ka emër” mblodhi afërsisht 100 mijë marshues në kryeqytetin e Prishtinës. I njëjti u mbështet nga PDK, AAK, LB, PSD, LVV dhe partitë e tjera, përfshirë edhe partitë e minoriteteve, por edhe nga figura publike e artistike të vendit.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika