LDK kërkon të anulohet konkursi në KEK, akuzon VV-në për nepotizëm

Lidhja Demokratike e Kosovës 9LDK), përmes një konference për media, ka kërkuar që të anulohet konkursi në Korporatën Energjetike të Kosovës (KEK), siç kanë thënë për arsye të nepotizmit.

Zëdhënsja politike e LDK-së, Sibel Halimi, ka thënë se nga mbi katër mijë aplikant, janë pranuar 128, e që sipas saj të gjithë janë të afërt apo familjarë me Lëvizjen Vetëvendosje (LVV), si dhe me anëtarët e komisionit vlerësues.

Këtë proces, ajo e ka quajtur “afera super pronto”.

“Rasti i fundit eklatant është konkursi i KEK-ut, ku aplikuan 4 mijë 668 persona, ndërsa u pranuan 128 që të gjithë familjarë të zyrtarëve të KEK-ut, dhe militantë të partisë në pushtet”.

“Kjo është afera super pronto e VV-së, bëhet fjalë për mbi 4 mijë e 500 persona që ju mohua puna vetëm sepse nuk janë aktivistë të VV-së”, ka deklaruar ajo.

Zëdhënsja politike e LDK-së, Sibel Halimi

Në emër të partisë së saj, Halimi ka kërkuar anulimin e konkursit në fjalë duke thënë se “këto praktika janë goditje dërmuese për shpresën dhe synimin e qytetarëve për një shtet të së drejtës dhe mundësi të barabarta” duke shtuar se kjo përbënë shkelje flagrante të të drejtave të njeriut”.

Po ashtu, ajo ka kërkuar nga Prokuroria, një hetim të menjëhershëm për procesin e rekrutimit të punëtorëve në KEK.

“LDK, këkron që ky konkurs të anulohet menjëherë e të vendoset drejtësi për 4 mijë e 468 aplikantë, shkarkim dhe suspendim për të gjithë zyrtarët udhëheqës në KEK, përfshi edhe komisionin vlerësues të cilët janë të përfshirë në mënyrë direkte në këtë shkelje. Ftojmë prokurorinë që të krijoj hetim të menjëhershme që i gjithë procesi të marrë masa ndaj keqpërdoruesve”, ka deklaruar Halimi.

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK)

Anëtarja e kryesisë së LDK-së, shtoi gjithashtu se partia në pushtet e ka shtrirë nepotizmin në çdo institucion publik, sipas saj, janë duke u kryer punësime të paligjshme duke mos i respektuar fare konkurset.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Osmani: Në Kosovë nënkryetare të Kuvendit e kemi një të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas emërimit të nënkryetarit të Kuvendit të Serbisë, Bozhidar Deliq, për të cilin ka thënë se ka...

Të fundit nga rubrika