LDK- Prokurorisë për rastin e Martin Berishajt: Hetojini edhe Kurtin, Osmanin e Gërvallën

Përfaqësuesit e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) kanë kërkuar dorëheqjen e ambasadorit në Kroaci, Martin Berishaj, duke kërkuar që të hetohet edhe qarkullimi i parave të kompanisë së Berishajt. Po ashtu, ata me theks të veçantë janë shprehur se në hetim duhet të përfshihen edhe Kurti, Osmani dhe Gërvalla

Ilustrim

Përfaqësuesit e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) e kanë akuzuar Qeverinë e Kosovës për përfshirje në korrupsion dhe kanë kërkuar dorëheqjen e ambasadorit në Kroaci, Martin Berishaj.

LDK ka kërkuar që Berishaj të shkarkohet menjëherë nga detyra, ndërkohë i kanë bërë thirrje Prokurorisë së Shtetit që të zhvillojë hetime të detajuara për qarkullimin e parave të kompanisë së Berishajt.

Kjo parti, përveç kërkesës për shkarkimin e menjëhershëm të ambasadorit Martin Berishaj, nga Prokuroria e shtetit ka kërkuar hetime të detajuara edhe për kryeministrin Albin Kurti, presidenten Vjosa Osmani dhe ministren e Jashtme të vendit, Donika Gërvalla-Shwartz.

“Kjo qeveri është zhytur në korrupsion që nga dita e parë e saj. Më e keqja, korrupsionit të tyre dhe të njerëzve të tyre më të rëndësishëm nuk po i duket fundi. Gati secili institucion që udhëhiqet nga njerëzit e tyre është zhytur e fundosur në korrupsion fund e krye. Edhe më keq, kjo udhëheqësi jo që nuk po i shkarkon të korruptuarit, por po i mbron me gjithë arsenalin e saj”, ka deklaruar Besjan Mustafa, në konferencën për media të mbajtur të shtunën e 14 janarit.

Të shkarkohet menjëherë ambasadori Martin Berishaj, Prokuroria e shtetit të zhvillojë hetime të detajshme të qarkullimit të parasë së kompanisë së Martin Berishajt, duke i përfshirë në hetim edhe kryeministrin Albin Kurti, presidenten Vjosa Osmani dhe  ministren e Jashtme, Donika Gërvalla-Shwartz”, thuhet në kërkesat e Lidhjes Demokratike të Kosovës të prezantuara para mediave të shtunën.

Mustafa ka shtuar se korrupsioni përveç që ka ndikuar në humbjen e besimit të qytetarëve në institucionet e Kosovës, ka shkatërruar edhe reputacionin e vetë shtetit tonë në arenën ndërkombëtare.

“Berishaj nuk është një qytetar i thjeshtë dhe nuk është vetëm një ambasador. Ai është ndër themeluesit e partisë në pushtet dhe deri vonë ka qenë anëtar i kryesisë së kësaj partie, pra njeri i rrethit të ngushtë vendimmarrës të saj”, deklaroi Mustafa.

Në anën tjetër, edhe deputeti Driton Selmanaj ka thënë se ambasadori i Republikës së Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj, tash e sa muaj sipas mediave sllovene dhe kroate, gjendet në qendër të një skandali të madh financiar me përmasa ballkanike.

“LDK shpreh shqetësim për raportimin e këtyre mediave për afera milionëshe ku për protagonist kanë jo vetëm ambasadorin Martin Berishaj, por edhe patronin e tij kryeministrin Albin Kurti”, ka deklaruar Selmanaj.

 

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika