Leclerc pranon se Ferrari duhej të ‘rivendoste’ objektivat e tyre për vitin 2023 pas garës së parë të sezonit

Charles Leclerc ka pranuar se Ferrarit iu desh të "rivendoste" pritshmëritë e tyre për vitin 2023 pas garës së parë të vitit, ndërsa shefi i ekipit Fred Vasseur këmbëngul se ata duhet të gjejnë vetëm disa të dhjetat e kohës së xhiros për të filluar përsëri sfidën për fitore

Leclerc u kthye në podium në Spa ku përfundoi i treti për Ferrarin

Charles Leclerc ka pranuar se Ferrarit iu desh të “rivendoste” pritshmëritë e tyre për vitin 2023 pas garës së parë të vitit, ndërsa shefi i ekipit Fred Vasseur këmbëngul se ata duhet të gjejnë vetëm disa të dhjetat e kohës së xhiros për të filluar përsëri sfidën për fitore.

Ferrari bëri një fillim të shpejtë sipas rregulloreve të reja teknike të rishikuara që u prezantuan në fillim të sezonit 2022, pasi Leclerc fitoi dy nga tre garat e para për të filluar vitin – në Bahrein dhe në Australi.

Megjithatë, me Red Bull që tani provon klasën e fushës dhe rivalët si Mercedes, McLaren dhe Aston Martin janë përmirësuar të gjithë, Ferrari tani e gjen veten në një betejë të vështirë në grupin e ndjekjes – dhe ata aktualisht janë të katërt në renditjen e konstruktorëve .

Scuderia kanë treguar shenja përmirësimi në garat e fundit, me Leclerc që përfundoi i dyti në Austri, përpara se të dilte i treti në Spa në Grand Prix-in e fundit përpara pushimit veror.

 Sidoqoftë, Vasseur e di se ata duhet të vazhdojnë përpara nëse duan të fillojnë të luftojnë për fitore.

“Së pari, do të jem i fokusuar te pushimet”, ka theksuar Vasseur me shaka kur u pyet për objektivat e tij për gjysmën e dytë të vitit. 

Ai vazhdoi: “Ajo që duhet të kemi parasysh është se e gjithë paketa është shumë e ngushtë.

“Por nëse i hidhni një sy McLaren, [në Hungari] ata ishin në krye, [në Belgjikë] ishin në fund, dhe ishte e kundërta për ne. Do të thotë që ne duhet të vazhdojmë të zhvillojmë makinën, të vazhdojmë t’i kushtojmë vëmendje detajeve.

“Sepse për një ose dy të dhjetat mund të lëvizësh nga poshtë lart dhe është një mësim i mirë nga pjesa e parë e sezonit.”

Ndërkohë, Leclerc pranoi se Ferrari nuk ka përmbushur pritjet e tyre para-sezonale.

“Përpara garës së parë synohej të bënim një hap më mirë në krahasim me vitin e kaluar, që ishte fitimi i kampionatit botëror.

“Nëse shikojmë gjysmën e parë të vitit, jemi shumë larg nga ku i kemi vendosur pritshmëritë tona përpara sezonit. Pra, nga ana tjetër, sapo e kuptuam që e rivendosëm dhe pati një reagim të pabesueshëm nga ana e ekipit.

“Ata sollën përmirësime, ndonjëherë një muaj e gjysmë më herët, dhe kjo kërkon shumë përpjekje nga të gjithë në Maranello. Na ndihmoi të kishim rezultate të shkëlqyera.

“Mendoj se ende duhet të përpiqemi të kuptojmë, sepse nëse bëj një hap prapa në dy garat e fundit, mendoj se ne prisnim të ishim shumë më konkurrues në Budapest sesa në një pistë si këtu [Spa] dhe në fund, është e kundërta.”

Ai vazhdoi: “Pra, këto janë gjëra që duhet t’i shikojmë sepse ndoshta nuk e kemi optimizuar paketën në gara si Budapesti, dhe ndoshta kemi bërë diçka që ishte çuditërisht e mirë në një pistë si [Spa].

Pra, është mirë, gjithsesi, të përfundojmë me një notë pozitive pjesën e parë të sezonit dhe tani do të marrim kohën e pushimit veror, ose të paktën sa herë që djemtë mund të punojnë përsëri, të përpiqemi të analizojmë ato dy garat e fundit. dhe shpresojmë të maksimizojmë paketën në të gjitha garat për gjysmën e dytë të sezonit.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika