Lëndohet Yordenis Ugas

Yordenis Ugaska ka lënë ringun me një frakturë në sy si pasojë e në goditje nga Errol Spence

Boksieri profesionalist, Yordenis Ugas, ka pësuar një thyerje të orbitës së djathtë gjatë humbjes së TKO-së në raundin e 10-të ndaj Errol Spence Jr.

“Kam një frakturë në sy dhe në ditët në vijim mjekët do të thonë se si do ta trajtojnë atë”, ka thënë Ugas në Instagram. “Kam kaluar gjithë mëngjesin në spital dhe këto fjalë i shkruaj vetëm me njërin sy, tjetri është ende i mbyllur”, ka thënë ai.

Ugas u diagnostikua me dëmtim të syrit të dielën herët në mëngjes, në Spitalin John Peter Smith në Fort Worth, Teksas. Kubani u shtrëngua nga një goditje e sipërme e majtë në raundin e 7-të që bëri dëmin dhe si pasojë, syri i tij u fry menjëherë.

Pavarësisht nga ky lëndim, Ugas luftoi edhe për tre raunde të tjera përpara se mjeku në ring të këshillonte arbitrin që të ndalonte meçin në raundin 10. Ai arriti në përfundimin se boksieri nuk mund të shihte nga syri i tij i djathtë, i cili ishte plotësisht i fryrë i mbyllur.

Yordenis Ugas kundër Errol Spence

Sipas ekipit të tij Ugas, nuk ka nevojë për operacion urgjent, dhe do të riekzaminohet në një datë të mëvonshme pasi ënjtja të qetësohet, për të parë nëse kërkohet një procedurë mjekësore.

Kur Billy Joe Saunders u mposht nga Canelo Alvarez në një unifikim të titullit në peshën e mesme majin e kaluar, atij iu futën menjëherë pllaka metalike, sepse orbitalja ishte thyer në tre vende.

Ugas mund t’i shpëtojë një fati të ngjashëm, por me siguri do të mënjanohet për një periudhë të gjatë. Ai e lëndoi Spence në raundin e 6-të përpara se Spence të shkaktonte dëmin në raundin vijues. Ugas, numri 3 i peshës së lehtë të ESPN, hyri në ndeshje me titullin WBA me 147 paund, një rrip që e mbajti pasi dërgoi legjendarin Manny Pacquiao në pension me një humbje në gusht.

Lëndimi i Ugës

Spence, 32 vjeç, ishte vendosur të ndeshej me Pacquiaon verën e kaluar, por u tërhoq pasi pësoi një shkëputje të retinës së majtë që kërkonte operacion. Ugas ishte përfituesi dhe tani ai do të kërkojë të rikthehet nga dëmtimi i tij serioz i syrit.

“Arbitri e ndaloi luftën, por unë doja të vazhdoja deri në fund”, tha Ugas të shtunën përmes një përkthyesi. “Patjetër që pata një shans për të fituar luftën në raundin e gjashtë, por ai u rikuperua mirë”.

Spence më parë kishte thyer kockën orbitale të Kell Brook kur ai u bë kampion për herë të parë në 2017.

Spence (28-0, 22 KO) shtoi titullin WBA në brezat WBC dhe IBF që ai tashmë i zotëronte. Titulli WBO i Terence Crawford është i vetmi që ai nuk e posedon, dhe ata mund të takohen më vonë këtë vit për të kurorëzuar një kampion të padiskutueshëm në peshën e lehtë në një nga luftimet më të mëdha që mund të bëhen në boks.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika