Lëngje të shëndetshme

Mund të dëgjoni informacione të ndryshme rreth lëngjeve në përgjithësi. Shtimi i lëngjeve në dietën tuaj tashmë të shëndetshme është një mënyrë e shkëlqyer për të përdorur menjëherë kaq shumë antioksidantë të fuqishëm

Mund të dëgjoni informacione të ndryshme rreth lëngjeve në përgjithësi. Shtimi i lëngjeve në dietën tuaj tashmë të shëndetshme është një mënyrë e shkëlqyer për të përdorur menjëherë kaq shumë antioksidantë të fuqishëm.

Lëng shalqini – Kur mendoj të ha ose të pi shalqi, menjëherë mendoj se sa freskues është. Kjo eshte e vertetë. Në fakt, është shumë hidratues. Është gjithashtu shumë e lartë në vitaminë C dhe A, e cila jo vetëm që ofron përfitime të mahnitshme të sistemit imunitar, por është e fuqishme, madje edhe për qelizat e lëkurës sonë. Ndërsa një filxhan prej tij përmban vetëm 70 kalori, mbani në mend se mund të rrisë sheqerin në gjak. Nuk ka problem – hani një grusht arra para ose pas dhe do t’i shihni të gjitha përfitimet.

Lëng jeshil – Tradicionalisht, lëngu jeshil është më i popullarizuari nga të gjitha lëngjet, sepse është një përzierje e ushqimeve të fuqishme jeshile, të lehta për t’u absorbuar. Megjithatë, ka shumë për të thënë për një lëngje të vetme frutash ose perimesh. Përbërësit mund të ndryshojnë, por lëngjet jeshile zakonisht duken diçka si kjo: lakra jeshile/spinaq, majdanoz, mollë, limon, kastravec dhe selino. Nëse jeni i ri në këtë kombinim, merreni ngadalë. Kur je i ri në të, mund të jetë e vështirë për trupin tonë që të tresë dhe thithë këto shumë lëndë ushqyese menjëherë dhe mund të shkaktojë disa efekte anësore negative. Pasi të mësoheni me të, do t’ju pëlqejnë përfitimet e energjisë, anti-plakjes dhe tretjes.

Shafran i Indisë me karotë portokalli – Përveçse është absolutisht i shijshëm, ky kombinim i fuqishëm është i mahnitshëm për shumë gjëra. E para është mbështetja e imunitetit – nëse jeni duke rënë me diçka, ky kombinim i shpejtë mund të nisë metabolizmin tuaj. Por nuk ndalet me kaq. Shafrani i Indisë është ndoshta erëza ime e preferuar për të luftuar inflamacionin dhe mund ta përdorni menjëherë kur të keni lëng. Është e vështirë për t’u marrë më vete, prandaj rekomandoj ta përzieni me ushqime të tjera të mrekullueshme. Me shtimin e portokallit, duhet të keni parasysh se ky lëng mund të rrisë sheqerin tuaj në gjak (përveç nëse merret në formë të qelqit), kështu që thjesht bashkojeni atë me një yndyrë të shëndetshme.

Xhenxhefil me limon – Është gjithmonë një ide e mirë të kombinoni limonin dhe xhenxhefilin. Të dyja shijet e forta krijojnë një pije të lehtë për t’u shijuar, qoftë çaj apo lëng. Është një shtesë e mahnitshme në rutinën tuaj të mëngjesit për shkak të përfitimeve të tij pastruese dhe të tretjes. Është gjithashtu një tjetër zgjedhje e shkëlqyer anti-inflamatore. Pijeni të ngrohtë ose pije të ftohtë—Unë gjithmonë i drejtohem këtij kombinimi kur ndihem sikur po zbres me diçka për të reduktuar dhimbjen dhe gjithashtu për të forcuar sistemin tim imunitar.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika